Namık Kemal ve Eserlerinin Özetleri

  • 29 Ekim 2017
  • 7.955 kez görüntülendi.
Namık Kemal ve Eserlerinin Özetleri

Namık Kemal ve Eserlerinin Özetleri

Namık Kemal tarafından yazılmış olan eserlerden birkaçına ait özetler aşağıda belirtilmiştir. Siz de diğer eserlerle ilgili eserozetleri.com sitemize özet gönderebilirsiniz.

Gülnihal Özeti:

Namık Kemal’in dram türündeki 5 perdelik bir tiyatro eseridir. Eserin asıl adı Raz-ı Dil’dir. (Gönüldeki Sır) Gönüldeki Sır adı Gönül Hanım’ın masum bir aşk sırrını anlatmasına rağmen gerçekte bu eser zulüm ve istibdat aleyhine yazılmıştır. Taşrada Zalim bir sancak beyi olan Kaplan Paşa’nın halka çektirdiği eziyetler, zulüm gören halkın mücadelesi ve Kaplan Paşa’nın ölümüne dek uzanan olaylar oyunun konusunu oluşturmaktadır.

Hürriyet Kasidesi Özeti:

Namık Kemal’in kaleme aldığı 31 beyitlik bu kasideyle Türk edebiyatında ilk defa kasidenin bölümleri kaldırılmıştır. Tanzimat şiirinin en gür sesli, en cesur eseridir. Kasidenin asıl adı Beslet-i Osmaniyye ve Hamiyyet-i insaniyye’dir. Kasidede vatan, yurtseverlik, hürriyet gibi konulara değinilmiştir.

Celaleddin Harzemşah Özeri:

Namık Kemal tarafından kaleme alınmış 15 perdelik bir dramdır. Eserde Harzemşahlar Devleti’nin son hükümdarı Celalettin Harzemşah’ın hayatı, kahramanlıkları ve Moğollarla girdiği mücadeleler kaleme alınmıştır. 414 sayfa olan eserin en önemli tarafı başında bulunan 69 sayfalık mukaddimedir. Namık Kemal bu mukaddimede özellikle tiyatro türü başta olmak üzere edebiyata dair görüşlerine yer vermiştir.

Kara Bela Özeti:

Eser Babürlerin harem ağalarının entrikalarının anlatıldığı bir dramdır. Namık Kemal’in eserleri içinde tekniği ve konusu en geride olan eserdir. Eserde Hükümdar kızı olan Banu’nun iffetini kaybetmesi ve intihar etmesi, onun sevdiği adam olan Hüsrev’in ise Banu’yu bu duruma düşüren zenciyi öldürüp sonra da Banu’nun cansız bedeni yanında kendi canına kıyması anlatılmıştır.

Akif Bey Özeti:

Namık Kemal’in beş perdeden oluşan dram türünde yazılmış oyunudur. Aile faciasının anlatıldığı bu eserde kocasını aldatan bir kadının toplumda oynadığı yıkıcı rol ana konudur. Akif Bey Dilruba adlı bir kadınla evli ve karısını son derece saf ve temiz sanmaktadır. Dilruba ise kocasını aldatmaktadır ve çeşitli entrikalarla kocasından ayrılmıştır. Gerçekleri öğrenen Akif Bey, Esad ile evlenmeye karar veren Dilruba’yı gelin odasındayken öldürür. Esad ise bu kavgada ölmeden önce Akif Bey’i de öldürür.

Zavallı Çocuk Özeti:

Namık Kemal’in dram türünde kaleme aldığı ilk tiyatro eseridir. Aile konusunu işlediği bu eserde Namık Kemal, aile baskısı nedeniyle tanımadıkları ve sevmedikleri insanlarla evlendirilen genç kızların yaşamını konu olarak almıştır. Ata’yı sevmekte olan Şefika, ailesinin ısrarlarına dayanamayarak babasının borçlarını da düşünerek sevdiği adam Ata’yı bırakarak zengin ve yaşlı bir adamla evliliği kabul eder. Ancak üzüntüsünden verem olur. Ata ise bu acıya dayanamaz ve kendini zehirler. Şefika ise onun ardından ölür. Avrupa’da görülen hastalık ve intihar edebiyatını bizde ilk defa işleyen eserlerdendir.

İrfan Paşa Mektubu Özeti:

Namık Kemal döneminin eski edebiyat taraftarlarından olan irfan Paşa, eski edebiyat tarzıyla şiirler yazmıştır. Bu şiirlerini Mecmûa-i irfan Paşa adıyla yayımlamış ve bu eserin ön sözünde “yeni yetişmişler” tabiriyle yeni edebiyat taraftarlarına tenkitlerde bulunmuştur. Namık Kemal ona yazdığı bu mektupta onun düşüncelerini eleştirmiş ve onun eserindeki yanlışlara dair fikirlerini beyan etmiştir.

Tahrib-i Harabât Özeti:

Namık Kemal’in kaleme aldığı ünlü bir eleştiri eseridir. Ziya Paşa yazdığı Harabât adlı antoloji ile divan edebiyatının övgüsünü yapmış ve eserine Divan şairlerinin şiirlerini almıştır. Divan edebiyatını sonlandırmaya çalışan yenilikçiler tarafından eleştirilen Ziya Paşa’nın bu eserine Namık Kemal ise Tahrib-i Harabât ile karşılık vermiştir, iğneli ve nükteli cümlelerle dolu olan bu eserde Namık Kemal Ziya Paşa’nın Harabatında yaptığı bilgi hatalarını da affetmemiş, onunla alay etmiştir. Eser edebiyatımızdaki ilk eleştiri kitabı olarak kabul edilmektedir.

Tâkib Özeti:

Namık Kemal’in yazdığı eleştiri kitabıdır. Ziya Paşa’nın Harabat adlı antolojisinin ikinci cildine karşılık yazılmıştır. Bu eser Namık Kemal’in yazdığı Tahrib-i Harabât’tan daha şiddetli eleştiriler içermektedir.

Mukaddime-i Celal Özeti:

Eser Namık Kemal’in yazdığı Celalettin Harzemşah adlı tiyatronun ön sözüdür. Namık Kemal bu eserde tiyatro ve edebiyat hakkındaki görüşlerini detayları ile anlatmıştır. Eski edebiyata da eleştirilerine yer veren bu eserde özellikle tiyatro hakkında çok önemli bilgilere yer verilmiştir. Bu eserde tiyatro “en faydalı eğlence” olarak görülmüştür.

Bahar-i Dâniş Mukaddimesi Özeti:

Bahar-i Dâniş Namık Kemal’in kaleme aldığı bir çeviridir. Şeyh İnayetullah isimli bir Hind yazarın eseri olan Bahar-i Dâniş bir masaldır. Bu çevirinin ön sözünde kaleme aldığı mukaddime eserin kendisinden önemlidir. Burada da Namık Kemal divan edebiyatına eleştirilerini sürdürmüştür. Eser biraz acelece yazılmış hissi vermektedir.

Lisan-ı Osmanî’nin Edebiyatı Hakkında Bazı Mülahazat-ı Şâmildir Özeti:

Namık Kemal’in kaleme aldığı bir makaledir. Batı etkisinde gelişen Türk edebiyatının ilk eleştiri yazısı olarak da kabul edilen bu makalede yazar dil ile ilgili görüşlerini ortaya koymuştur. Yazı dili ile konuşma dilinin birbirine yaklaşması gerektiğini düşünen Namık Kemal, bu eserde divan edebiyatına eleştiriler de bulunmuştur.

Renan Müdafaanâmesi Özeti:

Namık Kemal’in yazdığı 56 sayfalık nesir türü bir eserdir. Fransız yazar Ernest Renan’ın İslamiyet ve eğitim hakkındaki olumsuz düşüncelerine yer verdiği konferansının eleştirisini yaptığı bir eserdir.


Diğer kategorilerdeki eser özetlerimizi okumak için lütfen ilgili kategorilere gidiniz. Ayrıca eklenen her bir eser özetinde anında haberdar olmak istiyorsanız lütfen Eser Özetleri android uygulamasını cep telefonlarınıza ücretsiz olarak indiriniz. Bu sayede tüm özetlerimizden haberdar olabileceksiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up