Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama Özeti

  • 23 Aralık 2021
  • 66 kez görüntülendi.

Klinik psikolog ve yazar Beyhan Budak tarafından kaleme alınan Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama eserin son dönemlerin dikkat çeken kitaplarından birisi olmaktadır. İnsanların her bakımdan mükemmel olamayacağı ve hayattaki her şey ile aynı şekilde savaşılamayacağı üzerinde durulan kitapta; insanların ‘güçsüz değil sadece insan’ oldukları vurgulanır.

Her an için aynı tutumu göstermek her konuda en iyi olmak ya da her zaman mantıklı davranmak mümkün değildir. Akışına bırakmak savaşmak yerine gerektiği noktada yenilgiyi kabullenmek bir erdemdir, diyor yazar. Eser hakkında merak edilen diğer içerikleri yazımızın devamında sunuyor olacağız.

Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama Özet

Beyhan Budak tarafından yazılan eserde dünyanın kontrol edebileceğimizden ve gücümüzün yeteceğinden daha fazlası olduğu aynı zamanda yapmak istediklerimizin tamamından da daha fazlasını içerdiği ifade edilir. Sonucun çok değişmemesine rağmen birçok kişinin hep aynı yöntemleri denediği üzerinde durulur. Her zaman aynı yöntemi deneyerek bir diğerinde başarılı olacağını düşünen ve başaramayan insan kendisini daha mutsuz ve öfkeli hisseder.

Eserde mutluluğun kaybedilen yerde olmadığı ifade edilmektedir. Eğer çok fazla uğraşılmasına rağmen sonuç alınamıyorsa yola çıkma zamanı çoktan gelmiştir. Yazar bu yola çıkma sürecine kabullenme adını verir.

İnsanları, duyguları, dünyayı ve bireysel zayıflıkları kabullendikçe insanın güçlendiğini yani hafifledikçe ağırlaştığını ifade eder. Yazar kitabının tek cümle ile özetlenseydi şu şekilde olacağını söyler; olan oldu şimdi ne yapabilirim? Okuyucuya kabullenme yoluyla nasıl güçleneceğini ve bu keşfi yapabileceği yolculuğa çıkışına hazır olup olmadığı sorulur.

Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama Karakterleri

Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama karakterleri itibarıyla bir roman olmadığı ve psikolojik alt metne sahip kişisel gelişim kitapları arasında değerlendirileceği için roman karakterleri gibi kişiler barındırmamaktadır. Elbetteki Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama kitabında da belli örnekler ve kişiler yer alır. Ancak temel olarak bir kişiden söz edilecekse bu bizzat okuyucunun kendisi olmaktadır.

Sonuç

Beyhan Budak klinik psikolog olarak İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2006 senesinde mezun olmuştur. Ardından psikolojik danışmanlık ve rehberlik ile klinik psikoloji alanlarında yüksek lisans yapan isim uzun bir süre Ankara’da Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Hastanesi bünyesinde çalışır ve ardından istifa ederek kendi kliniğini kurar.

Günümüzde eğitim ve psikoloji terapi çalışmaları ile birlikte 2 milyona yaklaşan kişinin takip ettiği YouTube kanalı aracılığıyla insanlara seslenir. Popüler psikoloji ve kişinin kendine yardım için yapabileceği uygulamalar noktasında videolar yayınlar.

Tüm bu özellikleri ile yazar birden fazla eser vererek önemli gördüğü psikolojik temelleri işlemeyi amaçlamıştır. Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama eserinden önce Kendine İyi Davran Güzel İnsan ile Senin Suçun Değil Geçmişin Yüklerinden Kurtulma Rehberi adlı iki kitap yayınlanmıştır. Evli ve iki çocuk babası olan Beyhan Budak Ankara’da yaşamaktadır. Aslında yazarın hayatına dair bilgi edinildiğinde psikolojik temelli ürünler ortaya koyması ve bu hedefle ilerlediği görülmektedir.

Kişilerin giderek yalnızlaştığını ve psikolojik anlamda herkesin hayatında zor süreçlerin olduğu kabul edilirse; bu gibi psikolojik alt temelli yönlendirici video ve kitaplar faydalı olmaktadır. Psikolog ve yazar Beyhan Budak ‘güçsüz değilsin sadece insansın’ diyerek insanların aslında kendilerine acımasız yaklaşımlarına da eleştiri getirir.

Günümüzde pek çok alanda olması gerektiği varsayılan mükemmeliyet durumu en çok İnsanların kendisini yaralamaktadır. İnsanlar kendilerini mükemmel görmeyi amaçlamakta ve bazen aşırıya giderek kendilerine zarar vermektedir. Bir şeylerin zamanı geldiğimde geride bırakılabileceği ve mutluluğun hiçbir zaman kaybedilen yerde olmadığı mesajını veren eser yoğun ilgi görmektedir.

Sonuç itibarıyla Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama Beyhan Budak tarafından yazılan eserlerden birisi olarak dikkat çekmekte ve ‘olan oldu şimdi ne yapabilirim’ sorusuna yanıt aramaktadır. Sahi yayınevinden çıkan eser kişinin kendi içinde yolculuğa çıkmasına vesile olur. Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama eseri doğrudan günümüz insanlarına bir sesleniştir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?