Murtaza Roman Özeti | Orhan Kemal

  • 27 Ekim 2018
  • 7.215 kez görüntülendi.

ROMAN : MURTAZA

YAZAR : ORHAN KEMAL

TÜRÜ: Sosyal Roman

ÖNEM: Bir muhacirin şahsında dürüstlüğü ve iyi insan olmayı anlatan bir roman olması açısından önemlidir.

KONUSU: Yunanistan’dan göç edip Türkiye’ye gelen Murtaza’nın hayat hikâyesi romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Murtaza: Romanın ana kahramanıdır. Sorumluluklarını çok iyi bilen, dürüst biridir. Asker olmayı ve şehitlik mertebesine ulaşmayı çok ister.

Kamuran: Çapkın, eğlenceye düşkün biridir. Fabrikada işler yolunda gitmeyince Murtaza’ya görev verir. Onun hep arkasında olmuştur.

Haşan: Murtaza’nın oğludur. Babasını hayal kırıklığına uğratır. Hırsızlık yapıp mahkemelere düşer.

[adsens]

ÖZET:

Çukurova’ya Yunanistan’dan gelmiş bir muhacir olan Murtaza, parada pulda gözü olmayan bir şahıstır. Mübadeleyle Türkiye’ye gelenler topraklarını satıp zengin olsalar da kendisi olamamıştır. Erkek kardeşi zengin olmuştur. Kız kardeşi ile kendisi ise İstanbul’a gelmiştir. Murtaza Çukurova’da gördüğü bir kızla evlenmiştir ve bir mahalleye bekçi olmuştur. İşini iyi yapan Murtaza kimseye göz açtırmamaktadır ve bu nedenle mahalleli ondan kurtulma çareleri aramıştır. Daha sonra da bir fabrikanın gece kontrollüğünü yapmıştır. Kız çocuklarından sonra erkek evladı da olan Murtaza çocuğuna haşan adını koymuştur. Kendi şehit olmayı çok isteyen Murtaza, oğlunun da asker olmasını istemektedir. Murtaza çalıştığı fabrikada disiplininden dolayı sevilmemektedir. Yetkileri artan Murtaza’nın oğlu ise babasının istediği gibi bir çocuk olamamıştır. Bakkaldan ekmek çalan Haşan mahkemeye çıkartıldığında Murtaza onun affedilmemesini ve cezasını çekmesini söyleyerek salonu da terk etmiştir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?