Mürebbiye Romanı Özeti ve Konusu

  • 13 Aralık 2017
  • 12.704 kez görüntülendi.

Mürebbiye Romanı Özeti ve Konusu

Mürebbiye romanı Hüseyin Rahmi’nin en önemli eserlerinden biridir. Sizler de bu önemli eserin özetini okuyarak bu eser hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ROMAN: MÜREBBİYE

YAZAR : HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Konak yaşamının farklı bir bakış açıyla ele alındığı bu eser, tutkularının esiri olmuş insanların hayatından bir kesit sunmasıyla önem arz eder.

KONUSU: Başından karanlık işler geçmiş olan Anjel adlı Mürebbiye’nin, Dehri Efendi’nin konağındaki entrikalı, eğlenceli gönül maceraları ve konaktaki insanların yaşamı anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Anjel: Fransa’da annesi sefahat âlemlerinde yasayan ve babası bilinmeyen bir kadındır. Dehri Efendi’nin konağında mürebbiye olarak çalışır ve herkesi kendine aşık eder.

Dehri Efendi: Konak sahibi olan, maddi durumu iyi, emekli bir memurdur. Mürebbiyeden etkilenerek zaaflarının kurbanı olmuş bir şahıstır.

Şemi: Okulda okuyan genç bir delikanlıdır. Konağa haftada bir uğrayan Şemi, mürebbiyeye duyduğu aşkın esiri olmuştur.

ÖZET:

Memurluktan emekli olan Dehri Efendi, babasından kalma mirası ve kendisinin emekli maaşıyla konağında iyi bir hayat yaşar. Konakta kızı, kızının içgüveyisi olarak evde barınan kocası, okula giden oğlu, ilk karısının ölümünden sonra bir cariyesinden doğma iki küçük çocuğu, dışarıda kendini idare edemeyip sonunda ağabeyinin koltuğuna sığınmış kırk beşlik züppe kardeşi, kâhya kadın, hizmetçi, uşak, aşçı hep birlikte yaşamaktadırlar. Dehri Efendi, küçük çocuğunu eğitmek üzere konağına genç ve güzelce bir mürebbiye alır. Bu mürebbiye başından çok olay geçmiş, ahlaki çöküntüye uğramış bir bayandır. Mürebbiye konakta kendi çıkarı için birçok kişiyle ilişki kurar. Mürebbiye Anjel herkesi kendine aşık edip idare etmeye başlamıştır. Mürebbiyeye karasevdalı olan Şemi, onun başkaları ile olan ilişkisini öğrenince çılgına döner. Bir gece yarısı onu biriyle yan yana yakalamak için odasına baskın düzenler. Anjel’in görüntüsü ve davranışlarından şüphelenen Şemi, dolabı açar ve dolapta Efendi babası Dehri Efendi’yi yakalar.

Ayrıca diğer Servet-i Fünun dönemi eserleri için ilgili kategoriye gidebilirsiniz.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?