Muinar Roman Özeti – Latife Tekin

  • 21 Temmuz 2021
  • 40 kez görüntülendi.

Muinar Roman Özeti – Latife Tekin

Muinar kitabı Latife Tekin’in 2006 yılında basımı yapılan kitabı. İletişim Yayınları etiketiyle ise 2013 yılında yeniden basımı yapıldı. Zaman, mekân, yer ve kahramanın olmadığı etkileyici bir roman. Şiir hissi de veren ilgi çekici bir üslup ile oluşturulmuş. Özellikle kadın romanı kavramının tam karşılığı gibi bir eser. Binlerce yıldır kadınların ruhlarında gezinen Muinar şimdi Elime’nin içinde konuşmaya başlıyor. Muinar özeti ve Muinar hakkında bilgileri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Türü:

Roman

Önemi:

Muinar romanında herhangi bir olay örgüsü yok. Bir iç ses okuyoruz. Elime’nin iç sesi. Edebiyat dünyasında Muinar kitabı eko-feminist ve dişil dilin hâkim olduğu bir roman olarak kabul edilmektedir.

Muinar Özeti

Latife Tekin, Muinar adlı romanında insanların binlerce yıllık hükmetme savaşını anlatmaktadır. Romanın anlatım ağzı bir sabah içinden bir sesle uyanan kadın tarafından anlatılıyor. İlk sayfalarında ise şizofren bir ruhun içindeki bölmeler algılanıyor. Elime’nin içerisinde doğan kocakarının adının Muinar olduğu sonradan öğreniliyor. İki kadın arasındaki ilk diyaloglar korkutucu değildir, aksine yazar bunu komik bir hava ile anlatmaktadır. Bu iki kız, birbirlerini çok iyi tanıyan iki kardeş veya anne kız gibidirler.

Muinar hiç durmadan konuşan bir ruhtur. Anlattığı şey ise haksızlığa uğrayanların hikayelerinden oluşmaktadır. Küçük kızların, dayak yiyenlerin, hor görülenlerin hikayelerini dile getirir. Roman boyunca Muinar birçok sayıda kadının öyküsünü anlatır. Genelde romanda iki temaya değinilir. Bunlar, insanın doğaya hükmetmesini istemesi ve bu istem ile maden yataklarını yok ederek, denizleri kirletmesidir. İkinci tekrarlanan tema ise bir erkeğin kadına hükümdar gibi davranması oluyor. Muinar’ın en sinirlendiği şeylerin başında ise kadınların örtü takmaları geliyor. Muinar bu kadınların içlerinden geçmiş hissiyatı veriyor, ancak aslında romandaki tüm kadınlar birbirleri ile bağlantılıdır. Bu bağlantı fark edilince roman ayrı bir hava kazandırmayı başarıyor.

Latife Tekin bu romanında, doğa ve doğadaki canlıları savunuyor ve onların canlı kalabilmesi için durmadan çırpınıyor. Muinar aslında şiirsel bir roman değildir. Daha çok politik düşüncelerin üzerine yazılmış bir romandan oluşur. Tarih öncesinden yirmi birinci yüz yıla kadar olan konuları barındırır. Kızılderililerden, Çin’e uzayan bir coğrafyadan bahsedilir. Türban sorunundan, nesli tükenen hayvanlara ve Körfez savaşına kadar uzun bir yelpazeyi barındırır. Latife Tekin, romanında bulunan karakterler işe kendi düşüncelerini aktarmıştır. Bu düşünceler içerisinde birçok konu bulunmaktadır. Dünyanın sorunları, doğa sorunları gibi konular hikâye tarzı ile anlatılmıştır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?