Muhadarat Roman Özeti | Fatma Aliye

  • 18 Nisan 2019
  • 1.597 kez görüntülendi.

Muhadarat Roman Özeti | Fatma Aliye Hanım

Tanzimat Dönemi yazarlarından Fatma Aliye Hanım kadın gözü ile aile hayatını ele alması romanı farklı kılmaktadır. Eser oldukça akıcı ve sürükleyicidir. Konusu kendisinden sekiz yıl sonra yayımlanacak Halit Ziya Uşaklıgil ’ in Aşk-ı Memnu romanını çağrıştırır fakat roman yapısı , tekniği ,anlatımı , karakterlerinden dolayı Aşk-ı Memnu’ya yaklaşamaz olarak kabul edilir. Yinede eser Tanzimat Dönemi için aşama olarak kabul edilmektedir.

TÜRÜ: Roman

YAZAR : Fatma Aliye Hanım

ÖNEMİ : İlk kadın romancımız olarak kabul edilen Fatma Aliye Hanım’ın eseridir. Fatma Aliye Hanım’ın en ünlü romanıdır Muhadarat.  Türk romanının da bir kadın tarafından kaleme alınan ilk örneğidir. Konusu açısından da önem taşımaktadır ; Osmanlı aile hayatına yer vermesi açısından önemli bir eserdir. Muhadarat, MEB “100 Temel Eser” arasındadır.

KONUSU : Her şey karısının ölümünden sonra ikinci evliliğini kendinden çok genç bir kadınla yapan Sai Bey ile başlar. Üvey anneleri çocuklara kötü davranır , kendi çıkarlarını her daim korumaya çalışır. Çocuklarında bu davranışlar sonucu yaşadıkları kolay değildir. Eser de olaylar İstanbul’da başlayıp Beyrut’da devam etmektedir.

ŞAHIS KADROSU:

Sai Bey : Zengin , eşini kaybetmiş , ikinci evliliğini genç bir kadınla yapmıştır. Karısı onu mutlu ettiği için çocukları ile olan kötü ilişkilerinden bir haberdir.

Calibe : Son derece güzel bir kadındır.Aslında Süha’ya aşıktır fakat parası için aşkını satıp kendisinden on yedi yaş büyük olan Sai Bey ile evlenir. Daha sonra kocasını aldatır. Çok kötü ruhlu bir karakterdir. Üvey çocuklarının da mutsuzluğu için elinden geleni yapar. Eserin sonunda yaptıklarının bedelini ödeyecektir.

Süha : Calibe’nin amca oğludur. Tıbbiye öğrencisidir. Calibe evlendikten sonrada ilişkileri devam eder .

Fazıla : Sai Bey’in öz kızıdır. Mukaddem ile evlilik yolunda iken Calibe’nin planı sonucu evlenemezler. Sai Bey ise onu Remzi adında bir adam ile evlendirir. Fazıla ise artık mutsuzluğu sonucu hayatına katlanamayıp intihar etmeyi düşünür ve herkesi buna inandırıp izini kaybettirir. Eserde sonra Peyman isminde Enise’nin hizmetçisi olarak karşımıza çıkar.

Remzi Bey : Fazıla’nın kocasıdır. Fazıla evlendikten sonra zaman içinde kocasından hoşlanmaya başlar. Yinede Remzi Bey karısı Fazıla’yı başka kadınlarla aldatır.

Mukaddem : Sai Bey’lerin komşudur. Fazıla ile birlikte büyümüşlerdir. Münevver Hanım’ın oğludur. Fazıla ile evlilik işleri bozulduğu için bunalıma girer ve hava değişimi için Beyrut’a gönderilir. Daha sonra Enise ile evlenir.

Münevver Hanım: Sai Bey’in ilk eşi öldükten sonra çocuklara annelik yapmış kendi oğlu Mukaddem’den onları ayırmamıştır. İyi niyetli saf bir kadındır.

Enise : Beyrut’da zengin bir ailenin kızıdır. Mukaddem’i görünce aşık olur ve bir süre sonra evlenirler. Bir çocukları olur. Daha sonra mutluluk içinde yaşarlar.

Şefik : Sai Bey’in oğlu , Fazıla’nın kardeşidir. Calibe’nin kötülüklerinden o da nasibini alır. Eserin sonunda Enise’nin kardeşi Rüveyda ile evlenir.

Şebib Bey : Enise’nin ağabeyidir. Fazıla’ya aşık olur ve onunla evlenir.

Reftar : Evin hizmetçisidir. Calibe ile iyi anlaşırlar.

Nabi : Calibe’nin kardeşidir.

Muhadarat Roman Özeti

Sai Efendi’nin eşi ölünce , kendisinden 17 yaş küçük Calibe ile evlenir. Sai Bey’in Fazıla ve Şefik adında iki tane evladı vardır. Calibe onlara tam bir üvey annelik yapar fakat Sai Bey’e iyi davrandığı iin Sai Bey’in olanlardan haberi olmaz. Calibe aslında Süha adında ki amcasının oğlunu sever fakat Sai Bey’in zenginliği karşısında aşkını satar ve onunla evlenir. Calibe’nin daha sonra aklına bir fikir gelir kardeşi Nabi ve Süha’yı eve aldırır. Calibe Süha’ya aşklarının devam edebileceğini söyler fakat Calibe artık evli bir kadın olduğu için Süha karşı çıkar. Bir süre sonra amca kızı Calibe’ye kanar ve aşkları da kaldığı yerden gizlice devam eder. Bu sırada Fazıla ve Mukaddem’in evliliği söz konusu olur. Sai Bey bu evliliğe izin verir çünkü Münevver Hanım gayet iyi niyetli çocuklarını çocuklarından ayırmayan vicdanlı bir kadındır.

Calibe bu evliliği engellemek için her şeyi yapar çünkü Münevver hanımın ailenin içine girmesini istemez, böylece Süha ile olan ilişkisinden haberdar olacağını düşünür. Bu sırada Süha da Fazıla’ya aşık olur ve kendi çıkarları doğrultusunda bu evliliğe engel olmaya çalışır. Süha ve Calibe bir plan yapar ; iftira hedefi Mukaddem seçilir. Süha gidip Sai Efendi’ye Mukaddem’in sarhoş olup Reftar ile ilişkisi olduğunu söyler. Sai Bey buna inanır ve komşuları ile ilişkiyi kesip kızını bir süre sonra Remzi adında bir adamla evlendirir. Fazıla yine de atılan iftiraya inanmaz ve Mukadder de olanlar karşısında çok üzgündür. Fazıla kocasını ilk başlarda hoşlanmasa da zaman içinde aşık olur. Remzi Bey ise bu süre de Fazıla’yı başka kadınlarla aldatır. Aldatmayı kabullenmek istemeyen Fazıla baba evine dönmek ister fakat Calibe buna karşı çıkıp Remzi Bey’in yanında kalması gerektiğini söyler.

Muhadarat Roman Eser Sonu :

Yaşamından bıkan Fazıla Şefik’e intihar edeceğini belirttiği bir mektup yazar . Sabah uçurumun kenarına gittiklerinde Fazıla’nın mendili ve bileziği bulunur. Mukaddem bu haberle yıkılır , bunalıma girer. Doktor hava değişiminin gerektiği söyler ve doktor eşliğinde Münevver Hanım oğlunu Beyrut’a gönderir. Beyrut’a varınca Enise ve hizmetçisi Peyman ,Mukaddem’i görür.Enise Mukaddem’e aşık olur.Onlara doğru bakan Mukaddem “bu o” diyerek yanlarına gitmek ister ama yanında bulunan doktoru onu engeller. Mukaddem Fazıla’yı gördüğünü sayıklayıp durur aslında yanılmamıştır.

Kısa bir süre sonra Mukaddem’e bir mektup gelir. Oraya gider Peyman aslında Fazıla’dır. Fazıla her şeyi anlatır. Mukaddem , Fazıla ile hemen evlenmek ister fakat Fazıla hala Remzi ile evlidir ve Enise Mukaddem’e aşıktır. Mukaddem Fazıla’yı daha fazla görmek için Enise ile evlenir. Bir çocukları olur. Şebib Bey’de Fazıla’ya aşık olur evlenmek ister ama  Fazıla ret eder. Bu arada Remzi Bey’in ölüm haberi gelir. Fazıla ve Mukaddem de birbirlerini küçükken olduğu gibi kardeş gibi sevdiklerini düşünürler ve Şebib ile Fazıla evlenir. Mukaddem’e bir mektup gelir ve Sai Efendi’ninde hasta olduğu yazar. Fazıla ile İstanbul’a dönerler. Şebib’te şüphelenip peşlerine düşer. Babası ile görüşüp her şey anlatır. Sai Efendi olanlara üzülür.

Fazıla yokken ,Süha başka bir kadınla evlenir. Calibe hizmetçi Reftar ile alemlere gitmeye başlar. Başka erkeklerle ilişkisi olur. Bir gün gittiği evde başka bir erkek tarafından takip edilir, yüzü tanınmaz derecede parçalanır. Eski güzelliğini tamamen kaybeder. Hizmetçi Reftar’da yumruk yer ve kör olur.  Şebib de tüm olanları öğrenir Sai Bey iyileşir. Şefik ile Rüveyda evlenir.Calibe artık çok çirkin bir haldedir, ortalıkta kalır .Süha ve yeni karısı onu evlerine alırlar fakat hizmetçi muamelesi yaparlar.

 

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?