Morgue Sokağı Cinayeti Roman Özeti – Edgar Allan Poe

  • 07 Haziran 2021
  • 422 kez görüntülendi.

Morgue Sokağı Cinayeti Roman Özeti – Edgar Allan Poe

Morgue Sokağı Cinayeti Edgar Allan Poe tarafından 1841 yılında kaleme almıştır. 1809 doğumlu olan yazar, küçük yaşta başka bir aileye evlatlık verilmiştir. Henüz 38 yaşındayken bir hastanede yaşamını yitirmiştir. Morgue Sokağı Cinayeti öykü ve hikâye kitabıdır. Notos Yayınevi tarafından çıkan kitap 2021 yılında yayımlandı. 149 sayfalık hikâye kitabı oldukça etkileyici bir dille yazılmıştır. Bu yazıda Morgue Sokağı Cinayeti özeti ve hikâye detaylarını okuyabilirsiniz.

Türü

Hikâye/Öykü

Önemi

Morgue Sokağı Cinayeti bir polisiye kitabıdır ve alanında bir ilk olarak ele alınmıştır. Yazar; korku, gerilim ve polisiye dalının en önemli eserlerini kaleme almıştır. Baş karakter Dupin; Doyle tarafından oluşturulan karakter Sherlock Holmes’a ve Christie’nin Hercule Poirot’una ilham olmuştur.

Morgue Sokağı Cinayeti Özeti

Her yayınevinin basımında kitabın hikâye sayısı değişik olarak basılmıştır. Biz burada Notos Yayınevi’nin sekiz hikâyeden meydana gelen kitabını ele alıyoruz.

Kitabın başlangıcında yazar, tanıştığı Dupin ile birlikte bir cinayet haberini okur. Bir gün St. Roch Mahallesi’nde yaşayan kişiler büyük bir çığlık sesi ile güne başlarlar. Madame L’Espanaye ve kızı bir cinayete kurban gitmişlerdir. Gazetede yazılana göre çığlıklardan sonra halk eve doğru gitmiştir. Eve girdiklerinde ise ölü bedenler dışında kimseyi görememişlerdir. Korkunç bir cinayet mahalli ile karşılaşırlar. Madame L’Espanaye’nin boğazı kesilmiş ve küçük bir et parçası ile gövdesine tutunur hale gelmiştir. Kızı ise boğularak öldürülmüş ve cesedini bacaya koymuşlardır. Binanın yüksek katında işlenen Morgue Sokağı Cinayeti oldukça gizemlidir. Çünkü apartmanın tek bir girişi vardır ama halk dışında giriş ya da çıkış yapan kimse görülmemektedir. Üstelik dairenin kapısı da kilitlidir. İki arkadaş cinayeti araştırmak üzere izin alır ve eve girerler.

Dupin polise yardımcı olmaya başlamıştır ve tanıkların duyduğu sesi araştırmıştır. Duyulan sesler insan sesi değildir, olay yerinde bulunan tüyler de insana ait değildir. Tüm komşular bambaşka bir dilden hatta daha çok homurtulardan bahseder. Dupin bu işten iyice şüphelenmeye başlar ve her şeyi titizlikle inceler. En sonunda bütün deliller bir orangutanı işaret eder ve bu orangutanın da bir denizciye ait olduğu ortaya çıkar. Denizci olayları net bir şekilde anlatır. Orangutan tıpkı denizci gibi kendisini tıraş etmek için usturayı alır fakat denizci buna sinirlenir ve kamçıyla onu korkutur. Orangutan da elinde usturayla atlayarak gemiden kaçar ve açık olan bir pencereye doğru tırmanır. Sonrasında ise Madame L’Esnapanaye’ı tıraş etmeyi denemiştir. Fakat komiser bu esrarengiz olayı sıradan bir vatandaşın çözmesine sinirlenir ve Dupin’e hakaret edecek şekilde konuşur. Yine de Dupin başarmanın vermiş olduğu mutluluğu yaşayacaktır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?