Miskinler Tekkesi Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 09 Ocak 2018
  • 4.896 kez görüntülendi.
Miskinler Tekkesi Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Miskinler Tekkesi Roman Özeti

Miskinler Tekkesi roman özeti sizler için hazırlandı. Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz şaheserlerinden olan bu eser sosyal roman türünde yazılmış önemli bir başucu kitabıdır. Dilencilik ve dilencilik kültürü hakkında bilgi veren eser, dilenciliğin Osmanlı’nın son dönemlerinde geldiği durumu gözler önüne sermesi bakımından önemlidir.

ROMAN: MİSKİNLER TEKKESİ

YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Dilencilik ve dilencilik kültürü hakkında bilgi veren eser, dilenciliğin Osmanlı’nın son dönemlerinde geldiği durumu gözler önüne sermesi bakımından önemlidir.

KONUSU: Kocabaş Kazasker’in torununun zenginlikten fakirliğe düşmesi ve dilenciliye başlamasının anlatıldığı romanda, onun baktığı İsmail’in de yokluktan mimarlığa uzanan hayat hikâyesi ele alınmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Kocabaş Kazaskerin Torunu: Romanda adı zikredilmeyen şahıs romanın başkahra- manıdır. Dilencilik yapar ve tembel bir çocuktur. Bu durumu bir aile mirası gibi görür.

İsmail: Kocabaşların torununun yapay ailesinin oğludur. İsmail’e Mesule Bacı ve Kocabaşların torunu bakar. Çalışkan ve azimli bir çocuktur. Tüm sıkıntılarına rağmen okuyup mimar olur.

Mesule Bacı: Uzun süre konaklarda kalmış yaşlı bir kalfa olan Mesule Bacı, hayatı boyunca küçük beylere hizmet etmiş bir şahıstır. Hizmet ettiği küçük beyin ölmesi üzerine boşluğa düşen Mesule Bacı, bütün sevgisini ve ilgisini İsmail’e yöneltmiştir.

MİSKİNLER TEKKESİ ÖZETİ:

Şemsettin Molla Sultan Mahmut döneminin kazaskerlerindendir. Başı büyük olduğu için Kocabaş Kazasker olarak tanınmıştır. Torunu ise konakta rahat bir yaşam sürmektedir. Yeni taşındıkları konakta komşularının kızı Mensure’ye âşık olur. Ancak II. Meşrutiyetin ilanıyla konakları yağmalanır ve kendisi de işten atılır. Aile dağılır. Kocabaş Kazasker’in torunu bu olaydan sonra arkadaşının teşvikiyle Darül- fünun’a devam eder. Bu yıllarda da kendisi Sinop’a sürgüne gönderilir. Bu süreçten sonra önce İstanbul’a geri döner daha sonra da İstanbul’dan İzmir’e geçer.

Bir deri bir kemik kalmış olan kahramanımız, İzmir’de Yunanlılar’ın İzmir’i işgali nedeniyle de iyice kötüleşmiştir. Burada Eşref Paşa Cami etrafında dolaşırken haline acıyanlar avucuna para bırakırlar. İlk günlerde bunu hazmedemese de buna sonradan alışır. Dilencilik yaparak geçimini temin etmeye çalışır. Kısa zamanda da iyi paralar kazanır. Mesule Bacı adlı kalfa, baktığı zengin kadının ölmesi üzerine Kocabaşların torununu ve İsmail adlı fakir bir çocuğu yanına alır. İsmail okula yazdırılır ancak babasının dilenci olduğu gerekçesiyle diğer çocuklar kendisiyle dalga geçerler. Bu süreçten sonra İsmail, Kocabaşların Torunu ve Mesule Bacı İstanbul’a gelirler. İsmail yatılı okullarda ve Avrupa’da okuyarak mimar olur, yurda döner. Yurda dönüşte ise kendisini büyüten


Siz de her gün en az bir eser özetini cep telefonunuza bildirim olarak almak ve tüm içeriğimize cep telefonunuzdan ulaşmak istiyorsanız lütfen Eser Özetleri Mobil Uygulamasını indirin.

Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini ilgili kategoriden okuyabilirsiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up