Midas’ın Kulakları Özeti | Güngör Dilmen

  • 21 Eylül 2018
  • 7.639 kez görüntülendi.

Midas’ın Kulakları Özeti | Güngör Dilmen

Midas’ın Kulakları, Güngör Dilmen’e ait olan harika bir tiyatro üçlemesidir. Aşağıda bu üçlemenin diğer eserlerini de bulabilirsiniz.

MİDAS’IN KULAKLARI ÜÇLEMESİ KİTAPLARI

1: Midas’ın Kulakları

2: Midas’ın Altınları

3: Midas’ın Kördüğümü

TİYATRO: MİDAS’IN KULAKLARI (MİDAS ÜÇLEMESİ)

YAZAR: GÜNGÖR DİLMEN KALYONCU

TÜRÜ: Tiyatro

ÖNEMİ: Midas üçlemesinin ilk kitabı olan eserdir. Midas’ın Kulakları’nda Midas, tanrılarla boy ölçüşür, Midas’ın Altınları’nda dünyadaki değerli olan her şeye sahip olmak ister, Midas’ın Kördüğümü’nde ise dünyanın sırrına ermek ister.

KONUSU: Apollon tarafından Midas’ın kulaklarının eşek kulağına çevirmesi ve bir berberin bu sırrı tüm ülkeye istemeden yayması anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Midas: Kraldır. Apollon tarafından kulakları eşek kulağına çevrilir.

Apollon: Güneş Tanrısı’dır. Lir çalgısıyla birlikte Doğa Tanrısı Pan ile yarışır. Pan: Doğa Tanrısfdır. Flüt ile Apollon’a karşı yarışır.

Berber: Kral Midas’ın sırrını içinde tutamadığı için kuyuya haykıran adamdır.

 

ÖZET:

Pan Doğa Tanrısı, Apollon ise Güneş Tanrısı’dır ve aralarında bir kavga vardır. Kavganın sebebi hangisinin daha iyi müzik aleti çalıyor olduğudur. Apollon lir çalgısı ile Pan ise flütüyle ön plandadır. Kral Midas ise bu yarışmanın hakemi seçilmiştir. Yarışma sonucunda Kral Midas, Pan’ı galip olarak seçmiştir. Buna sinirlenen Apollon, kulaklarının Midas’a yetmediğini düşünerek onun kulaklarını eşek kulağına çevirmiştir. Midas bu olaydan sonra beresini kafasından çıkarmaz olmuştur. Kendisini tıraş eden berberi ise sır tutması için ölümle tehdit etmiştir. Bu sırrı fazla saklayamayan berber bir su kuyusuna “Midas’ın kulakları eşek kulaklı” diye bağırmıştır. Şehre su ulaştıran su hattının kuyusu olduğu için bağlantılarla tüm şehir gerçeği öğrenmiştir. Halk Kral’ını yine de sevmeye devam etmiş, Apollon ise ona eski kulaklarını geri vermiştir.

4.3/5 - (16 votes)
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

  • Gayet güzel bir özet olmuş çok saolun ama daha kısa olmasını isterdim mesela illa şu hattının borusu demenize falan gerek yoktu ama gayet güzel olmuş ellerinize sağlık☺

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?