Mezarından Kalkan Şehit Mutallaka Özeti

  • 14 Aralık 2017
  • 2.428 kez görüntülendi.
Mezarından Kalkan Şehit Mutallaka Özeti

Mutallaka Romanı Özeti, Yazarı, Konusu

Mutallaka yani diğer adıyla Mezarından Kalkan Şehit Mutallaka ile ilgili piyasadaki kitaplarda ve internet ortamında fazla bilgi yer almamasına rağmen sizler için bu romanın özetini de sitemize eklemiş oluyoruz.

ROMAN: Mezarından Kalkan Şehit Mutallaka

YAZAR: HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

TÜRÜ: Sosyal – Aşk

ÖNEMİ: Tamamı mektup tarzında kaleme alınan bir romandır. Değişik bir teknikle yazılmış olması önemlidir.

Hüseyin Rahmi’nin “en sevdiğim romanım” dediği Mezarından Kalkan Şehit, materyalist bir gencin, şehir efsaneleriyle mücadelesini anlatıyor.

Romanın 1961 baskısı Evlat Hatırı adıyla basılmış ve yayınlanmıştır.

KONUSU: Evli bir çiftin mutluluklarına kayınvalidenin gölgesi düşer. Çift boşanır. Tekrar kavuşmak için bir plan düşünülür.

ŞAHIS KADROSU:

Akile Hanım: Yuvasına ve kocasına içtenlikle bağlı, samimi bir tiptir. Son derece akıllı bir kadındır. Evliliğini zekâsıyla kurtarır.

Mail Bey: Kültürlü bir tiptir. Gelinle kaynana arasında kalmış bir şahıstır. Annesinden etkilenerek karısı Akile Hanım’ı boşar.

Mail Bey’in Validesi: Hırçın ve geçimsiz bir kaynanadır. Geçimsizlikleri ile gelininin ve oğlunun boşanmasına sebebiyet verir.

MUTALLAKA ÖZETİ:

Mail Bey ve Akile Hanım birbirlerini seven evli bir çifttir. Oğulları ise Bedri’dir. Mâil Bey’in annesinin yaptıkları neticesinde boşanırlar. Daha sonra mektuplaşmaya başlarlar, ikisi de birbirlerine duydukları sevgiyi itiraf etmeye başlar. Tekrar bir araya gelmeye çalışan çift mektuplarında bunu dile getirirler. Akile Hanım tekrar bir araya gelebilmeleri için bir çare düşünür. Kendi öz babasını, anlaşamadığı kayınvalidesiyle evlendirerek saadetlerinde engel olarak gördükleri kayınvalideden kurtulmak isterler. Sonuçta kayınvalide Akile Hanım’ın babası ile evlenir.

Romanla İlgili Teknik Bilgiler:

Hüseyin Rahmi’nin “en sevdiğim romanım” dediği Mezarından Kalkan Şehit, materyalist bir gencin, şehir efsaneleriyle mücadelesini anlatıyor. İstanbul’un gündelik hayatından, siyasi tartışmalardan sıkılan Şevki, eski bir dostunun Kartal’daki kır evine misafir olarak gider. Bölge halkınca Cinli Köşk olarak bilinen, “duvarına sürtünenin bile çarpıldığı” eski bir köşkün sırrını çözmeye çalışırken bu evin sakinleriyle tanışır ve bir süre sonra bu tekinsiz köşke damat olarak girer.

Anlatılanlara göre, Sarıkamış Harekâtı’nda şehit düşen evin büyük oğlu, cuma geceleri torununu kaybetmenin üzüntüsüyle aklını yitirmiş olan büyükanneyi ziyaret etmektedir. Üstelik bu ziyaretin başka şahitleri de vardır. Peri masallarına inanmayan Şevki, bu hikâyenin aslını öğrenmek için araştırmalara başlar.

Yer yer polisiye öğeler barındıran ve Mehmet Kaplan’ın “Meraklı bir vakaya dayanan bir sır romanıdır,” diye tanımladığı eserde yazar, okuyucunun merakını son ana kadar diri tutmayı başarıyor.

Mutallaka ise ilk mektup romanlarımızdan biri. Yazarın “evliliğimden sonra doğacak kızımın kayınvalidesi olacak kadına ithaf ediyorum,” dediği bu kısa romanda, sonu gelmeyen gelin-kaynana kavgaları konu ediliyor.

Sayfa Sayısı: 244
Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Esmer Oz dedi ki:

    kitabın adı” mezarından kalkan şehit mutallaka” neden özetinde sadece evlilikten bahsediyor ? ancak teknik bilgilerde mezarından kalkan sehitten bahsediyor ikisi farkli gibi çelişkili bi özet daha açıklayıcı olabilirdi. daha önce romanı okumadım ama şimdi sizin özeti okudum fakat kafam karıştı. en azından biraz açıklayıcı olmalıydı.

  2. ahmet dedi ki:

    Özet kısmında genel bir özet geçilmiş ancak teknik bilgiler kısmında olayların daha çok detayına inilmiştir. Bundan dolayı birbirinden farklı gibi görünmektedir.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up