Metal Fırtına Roman Özeti – Orkun Uçar ve Burak Turna

  • 18 Eylül 2021
  • 18 kez görüntülendi.

Metal Fırtına Roman Özeti – Orkun Uçar ve Burak Turna

Metal Fırtına özeti kitap çıktığı ilk günden beri merak edilmektedir. Timaş yayınlarından 2004 yılında çıkan kitap oldukça ses getirmişti. Politik bir bilimkurgu romanı kitabıdır. Kerkük’ün Kuzeydoğusunda gerçekleşen olaylar ve benzersiz bir kurgu. Orkun Uçar ve Burak Turna’nın yazdığı Metal Fırtına kitabı uzun zaman en çok okunan kitaplar listesinde ilk sorada yer almıştır.

Türü:

Roman

Önemi:

İlk politik bilimkurgu romanlarındandır. Kitaptaki karakterler gerçek kişilerdir. Kitap Irak’ın işgali ile başlayan Türkiye-Amerika savaşına uzanan bir kurgu romanıdır.

Metal Fırtına Özeti

23 Mayıs 2007 tarihinde Kuzey Irak’ta yer alan Türk asker birliği, müttefik olan ABD’nin saldırısına uğrar. Amerikan 101. Hava İndirme Tümeni, Irak’ın kuzey kesimlerinde yer alan Türk Deniz Piyade Tugayı’na saldırır.

Saldırının yapışmış olduğu saatlerde, ABD’de Metal Fırtına operasyonunun ayrıntıları görüşülmüştür. Operasyonun hedefinde, Ankara ve İstanbul’u ele geçirmek vardır.

Türkiye’ye yönelik operasyonun arkasında, madencilik ve enerji şirketlerinin ortaklarından olan Lynam adında bir iş adamı vardır. Saldırı haberlerinin üzerine Ankara’da Genel Kurmay Başkanlığında bulunan harekat merkezinde toplantılar yapılır. Öncelikle diplomatik yolların kullanılması hedeflenir. Bu sırada Irak’ta Türk birliklerine karşı yapılan saldırılar devam eder. Bunun üzerine başbakan, ABD’de saldırıları ve emeller hakkında basına karşı açıklamalar düzenler. Bu sırada, Türki istihbaratının başına yeni atanmış olan Çetin Kutlu elinde bulunan bir dosyayla Başbakanı bekler.

Türk istihbarat timi olan Gri Tim üyesi ve görevi gereği Fransa’da bulunan Gökhan Birdağ, aldığı bir emir üzerine Ermeni asıllı silah tüccarının barosuna gider. Burada bir dosya bulur. Dosyada, Türkiye’de toryum, uranyum ve bor madenlerinin işletme hakkını 2007 Aralık tarihinden itibaren bir madencilik şirketine ABD tarafından satıldığı yazar. Mit Müsteşarının elinde bu dosya bulunur. Dosya, Amerikan saldırısından dört ay önce ele geçirilmiştir. Bu dosyanın çalınması, içerideki hainler tarafından saklanmış ve duyurulmamıştır. Amerikan saldırısındaki ana hedef, Türkiye’de zenginliği olan maden yataklarını ele geçirmektir.

Amerikan saldırıları tüm şiddetiyle devam eder ve diplomatik yollardan herhangi bir sonuç alınamaz.

Amerika’nın Türkiye’ye saldıracağını dört ay önce öğrenen Gökhan Birdağ, yanındaki atom bombasıyla Amerika’da bir çiftlikte uygun zamanı bekler. Saldırılar sona ermezse Washington ve New York’da bombalar patlatılacaktır.

Amerikan Ordusu, atamızın yatmış olduğu Anıtkabir’i de bombalar. Bu arada Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’a da hava saldırıları başlamıştır.

Gökhan Birdağ, Washington’da bulunan merkezi bir yere atom bombası yerleştirir. Bombanın patlaması sonucunda, Washington’da bulunan birçok önemli merkez yok olur. Amerikan İstihabarat elemanları Gökhan Birdağ’ın saklandığı yeri tespit eder ve yakalayabilmek için harekete geçerler. Savaşı Florida’da ki merkezden ABD Başkanı, Türkiye’ye karşı tehditler yağdırır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?