Metafor Nedir? Metafor Konu Anlatımı

  • 23 Nisan 2021
  • 135 kez görüntülendi.

Metafor Nedir? Metafor Konu Anlatımı

Metafor, benzetme ile ilişkisi bulunan bir kavramdır ve aslında mecaz üzerine kurulmuş bir benzetme olarak ön plana çıkmakta ve pek çok eserde sıklıkla kullanılmaktadır. Birçok insan tarafından anlaşılması zor bir kavram olarak düşünülse de aslında kavramın temelinde bir benzetme ilişkisi bulunmaktadır. Bu nedenle benzetmenin derinlemesine bir şekilde kavranması, mecaz üzerine bir benzetme olan metaforun da anlaşılmasını olanaklı hale getirmektedir.

Metaforun pek çok sanat alanında kullanıldığı bilinmekte olup bu durum, kavram temelinde sanatçıların birçok şeyi insanlara rahatlıkla anlatabilmesini olanaklı hale getirmektedir. Peki edebiyat bağlamında metaforun özellikleri ve metafor ile ilgili bilinmesi gereken nelerdir?

Metafor Konu Anlatımı ve Özellikleri

 Metafor özellikleri, bu kavramın çok daha iyi ve kusursuzca anlaşılmasını mümkün kılmakta olup metaforun özelliklerini genel hatları ile aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • Mecaz ve benzetmenin bir araya gelmesiyle oluşan ve sanatçıların anlatımlarını kusursuzlaştıran bir söz sanatıdır.
  • Kullanıcıda güçlü bir dilin oluşmasını sağlar, bu nedenle metaforun sosyoloji ve felsefe fe kullanıldığı bilinmektedir.
  • Sinema filmleri, reklam, sunum, bilimsel çalışmalar olmak üzere farklı alanlarda da metafordan yararlanılır.
  • Eğitimde de tercih sebebi olan metaforun, soyut kavramların çok daha rahat bir şekilde anlaşılabilmesini olanaklı kıldığı bilinmektedir.
  • Hayatın, yolculuk kavramına benzetilerek metinlerde kullanılması, metaforun en bilinen örneklerinden bir tanesidir.

Yukarıdaki özelliklerin tamamı, metaforun geniş bir alanda kullanıldığını ve özellikle sanatçıların metafor üzerinden sanatlarını ortaya koyduğunu belirtmek mümkündür.

Metafor Özellikleri

Metafor özelliklerine bakıldığında eserin dil ve üslubu ile ilgili bir kavram olduğunu görmekteyiz. Metafor yapılırken “gibi”, “kadar” sözcükleri kullanılmaz. Bu sözcükler benzetme yapmak için kullanılmaktadır. Metafor ya da mecaz, benzetme ile karıştırırsa da aslında metaforlar çok daha gizlidir. Metafor kullanılan metinlerde ima edilen anlamı çıkartmak okuyucuya kalmıştır.

“Saçları peri kızları gibi omuzlarına düşüyordu.” Bu cümlede kullanılan üslup benzetmedir.

Örnek:

“Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak!”

“Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilal”

Mehmet Akif ERSOY

*Al sancak ve Hilal kelimeleriyle Türk Bayrağı anlatılmıştır. Burada bir Metafor söz konusudur.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?