Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi Özeti – Ziya Osman Saba

  • 16 Eylül 2021
  • 521 kez görüntülendi.

Ziya Osman Saba şiirleri ile anılsa da biz bu yazıda etkileyici bir hikayeden bahsedeceğiz. Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi özeti ve detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Öykü / Hikaye türündeki kitap Can Yayınları etiketi ile 2014 yılında basıldı. Toplamda 248 sayfadan oluşmakta. Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi kitabı sımsıcak bir hikaye anlatıyor.

Türü:

Hikaye

Önemi:

Şiirleri ile tanınan Ziya Osman Saba kitapları arasında benzersiz bir hikaye kitabıdır. Akıcı ve içten bir dille yazılan kitap, yazarın anılarını, çocukluğunu ve İstanbul’u anlatıyor.

Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi Özeti

Yazar, kitabını gençliğini, çocukluğunu ve yaşadığı mahallesini çok sevdiği İstanbul ili hakkında yazmış olduğu hikayelerden oluşturmuştur.

O akşam işimden erkence çıkmıştım. Şöyle Beyoğlu’na doğru bir uzanayım dedim. Haliç’i ve Boğaziçi’ni, köprüden selamlayarak geçtim.

Bir zamanlar oturduğum semtlerin vapurları yine hep o hareket telaşı içerisine girdiler. Kadıköy’e kalkacak 6 vapurunda zil çalmaya başladı. Bir zamanlar saniyeleri bile kıymetli olan zaman, şimdilerde benim için eski önemini yitirdi. Zil istediği kadar acı hale gelebilir, memur demir kapıyı kapatabilmek için istediği kadar tehdit edebilir. Ben artık o vapurların yolcusu değilim, benim oralarda artık kimsem bulunmuyor. Yüksek kaldırımlardan istediğim kadar oyalanıp çıkabilirim. Tünele gidince tramvaya binenleri seyir eder, sonra yaya olarak gitmeye karar vermiş insan tavrıyla etrafı seyrederek Taksim’e yürüyebilirim.

Karşımdan insanlar gelir ve arkamdan insanlar gider. Arkamdan yürüyenler nihayet beni geçerler, karşımdan gelenlerin bazılarıyla bir anlık bakışırız. Bana sürtenler ve çarpanlar olur. Kadınlar, erkekler, yaşlılar, gençler, kısa boylular, uzun boylular ve daha birçok kişi…

İki yanımda bulunan bu insanları doyurmaya, eğlendirmeye, giydirmeye ve yanımda bulunan insanları mesut etmeye mahsustur. Caddelere birçok fotoğrafçı toplanmış ve şimdiye kadar kaç tanesinin önünde resimleri seyrediyorum. Bütün bu mesut insanlar buralarda saadetlerini tespit etmek için koşuşuyorlar. Bu resimlerde, yaşayacaklarından daha uzun tebessümleri devam ediyor. Bu fotoğrafhanelerde hiç ölülerin resimleri bulunmuyor. En yakın mezarlıkta kilometrelerce uzakta bulunuyor.

Yazar, kitabında geçmiş yıllarda yaşadığı ve gelecekte yaşayacağı birçok olaydan bahseder. Bir fotoğrafhanenin önünde durmuş olan ve etrafında kalabalığın toplandığı olaydan bahseder. Otomobile yaklaşır ve otomobilin içi, camın kenarları süsler ile doludur. Yazar da bu fotoğrafhaneye girerek fotoğrafını çıkartmayı ister. Merak eder ve içeriye girer. İçeride bütün duvarlar fotoğraflar ile kaplıdır. İnsanlar oldukça mutludur ve bolca tebessüm ederler. Yeni rütbesinin şerefi ve onuruyla gülümseyen genç bir subay görünür. Çenesini sıkıca tutmuş ve selam duruşundadır.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?