Mesihpaşa İmamı Roman Özeti | Samiha Ayverdi

  • 27 Kasım 2018
  • 2.772 kez görüntülendi.

ROMAN : MESİHPAŞA İMAMI

YAZAR: SAMİHA AYVERDİ

KONUSU: Mesihpaşa Cami’inin imamı Halis Efendi’nin yaşamı romanın konusunu oluşturur.

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Bir imamın şahsında akıl-gönül, medrese-tarikat ve zühdlük-rintlik gibi konuları tartışan bir romandır.

ŞAHIS KADROSU:

Halis Efendi: Mesihpaşa Camii’nin imamıdır. Sert mizaçlı, merhametsiz bir adamdır. Ancak Hediye ile olan gönül ilişkisi kalbini yumuşatır.

Abdullah: Halis Efendi’nin büyük oğludur. Tıp okur, sonradan da ateist olur. Hediye adlı kıza kendisi de aşık olmuştur.

Zahid: Halis Efendi’nin hukuk okuyan küçük oğludur. Ermeni bir kadınla ilişki kurup tüm parasını pulunu harcar. Babasının, halasının paralarının üstüne konmasıyla onun ölümüne de sebebiyet verir.

Hediye: Halis Efendi’nin duygusal yakınlık kurduğu kızdır. Balkanlardan gelmiş muhacirdir.

Mesihpaşa İmamı Roman Özeti

Halis Efendi, Mesihpaşa Camii’nin imamıdır. Cemaati olmayan bu camide bir müezzin ile görev yapmaktadır. Halis Efendi’nin büyük oğlu Abdullah Tıbbiye’de öğrencidir. Küçük oğlu Zahid ise hukuk okumaktadır. Halis efendi imam olmasına rağmen son derece asık suratlı, öfkeli, merhametsiz biridir. Namazlardan sonra mahalle kahvesine giderek vakit geçirir, imamlık mührü gerektiren işleri halleder. Halis Efendi mahallede en çok sarhoş marangoz Tahir ile kavga etmektedir. Tahir hayat dolu, gönül eri biridir. Halis Efendi’nin tıp eğitimi gören oğlu ateist olmuştur. Hukuk’ta okuyan oğlu ise bir Ermeni kadına tutularak para savurmaya başlamıştır. Hatta babasının halasının malına da sahte belgeyle konmuş ve bu kadın uğruna harcamıştır.

Balkan Harbi’nin başlaması Halis Efendi’de değişikliklere sebep olur. İstanbul’a akın eden Balkan muhacirlerinin bir kısmı Mesihpaşa Camii’nin avlusunda kalır. Halis Efendi onlarla ilgilenir. Hediye adlı bir kız ile arasında duygusal yakınlık başlar. Hediye’ye olan ilgisini anlayan karısı ise Halis Efendi’ye bu kimsesiz kızı eve getirmesini söyler. Evde ise oğlu Abdullah da kıza âşık olmuştur. Ancak olayların sonunda Halis Efendi kendisine ikinci bir bahar yaşatan kadına kavuşur.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?