Merdiven Şiiri İncelemesi

  • 07 Haziran 2021
  • 426 kez görüntülendi.

İçindekiler

Merdiven Şiiri İncelemesi

Merdiven Şiiri İncelemesi için bu yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca şiire yansıyan önemli ifadeleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Merdiven şiiri şairi olan Ahmet Haşim Tanzimat sonrasında yaşamış Türk şiirinin önde gelen şairlerindendir. Bu yazıda Merdiven Şiiri tahlili ve Merdiven şiiri hangi akım gibi sorulara yanıt veriyoruz.

 

Ahmet Haşim tabiat ve doğa konulu şiirleri hayal gücünü ekleyerek betimleyen şairlerdendir. Merdiven şiiri de böyle tabiatın soluk renklerine bir gönderme yapan manzaradan ilham alınarak yazılmıştır. Merdiven Şiiri sembolizm anlayışını yansıtmaktadır.

 

Merdiven Şiiri

Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden,

Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak,

Ve bir zaman bakacaksın semâya ağlayarak…

 

Sular sarardı… yüzün perde perde solmakta,

Kızıl havâları seyret ki akşam olmakta…

 

Eğilmiş arza, kanar, muttasıl kanar güller;

Durur alev gibi dallarda kanlı bülbüller,

Sular mı yandı? Neden tunca benziyor mermer?

 

Bu bir lisân-ı hafîdir ki ruha dolmakta,

Kızıl havâları seyret ki akşam olmakta…

 

Ahmet HAŞİM

 

Muttasıl: Aralıksız

Hafi: Gizli

 

Merdiven Şiiri Tahlili

Merdiven şiirinin ilk bölümünde ağır ağır çıkılan merdivenin hayat merdiveni olduğunu anlıyoruz. Geçen günler burada eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak olarak belirtilmiştir. Her geçen gün ömür ağacından dökülen bu sarı yapraklardır.

 

İkinci mısrada ise Sular sarardı sözleriyle insan ömrünün ihtiyarlık dönemi anlatılmaktadır. İkinci kısımda gördüğümüz yere doğru eğilmiş şekilde bulunan güller giderek daha da koyulaşır. Edebiyatta gül anlamı âşık olarak sembolleşmiş ve bülbüller de kondukları alev renkli dalların üstünde kanlı gibi dururlar. Sözlerle resimlenen bu manzara kızıllaşan gökyüzü ile akşam olduğunu bize anlatmaktadır.

 

Merdiven kelimesi insan ömrü yerine kullanılarak istiare sanatı yapılmıştır.

Yaprak kelimesi geçen günler yerine kullanılarak istiare yapılmıştır.

Güneş rengi sözüyle teşbih sanatı kullanılmıştır.

Alev gibi teşbih yapılmıştır.

Sular mı yandı, neden tunca benziyor mermer ile sorular sorularak istifham sanatı yapılmıştır.

 

“Eğilmiş arza, kanar, muttasıl kanar güller” dizesinde gülün akşam güneşiyle aldığı renk kan rengine benzetilmiştir. Burada şiirdeki anlamı güçlendirmek için yapılan ahenk çalışması bulunur.

 

Şiir aruzun (Me fâ i lün / fe i lâ tün / me fâ i lün / fa’lün) kalıbıyla yazılmıştır. Baştan sona kadar kullanılan “r” sesi hakimiyeti ve tekrarı ile şiirde musiki de oluşmuştur. Ahmet Haşim bu şiiri ile iç dünyasındaki yaşam ve ölüm arasındaki duyguları yansıtmayı amaçlamıştır. Sözlerle resim yapma sanatını Merdiven şiirinde görebiliyoruz.

Şiirin bütününe yansıyan renkler sarı ve kırmızı karışımı renklerdir. Akşamüzeri güneşin batışı sırasında ortaya çıkan bu renkler, suların sararması, mermerin tunca benzemesi, güllerin kızarması ve bülbülün alevlere benzemesi sözleriyle anlatılmıştır.

 

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?