Memleket Hikayeleri Hikaye Özeti | Refik Halit Karay

  • 09 Mart 2019
  • 2.421 kez görüntülendi.

Memleket Hikayeleri Hikaye Özeti | Refik Halit Karay

Memleket Hikayeleri eserinin içerisinde 18 adet hikaye mevcuttur. Bunlardan bazılarının adı ” Şeftali Bahçeleri , Koca Öküz , Garip Bir Hediye , Cer Hocası , Sarı Bal ” . Her hikayeden ayrı ders çıkarılmaktadır. Bu hikayelerin arasında en bilindik ve soru olarak karşımıza çıkan ise Yatık Emine hikayesidir. Bu yazımızda Yatık Emine hikayesinin özeti işleyeceğiz. Başka bir hikayesinin eser özetini görmek isterseniz , özetin altına yorum bırakabilirsiniz.

TÜRÜ : Hikaye

YAZAR: Refik Halit Karay

ÖNEMİ:  Eser ondan fazla hikayeden oluşmuştur. Refik Halit Karay Anadolu insanını hikayeler sayesinde daha iyi anlatmış , analiz ettiklerini akıcı bir dille kurgulayıp hikaye olarak kaleme almıştır.

KONUSU:  Yatık Emine Hikayesi’nin konusu ; kötü yola düşmüş olan Emine’nin yaşamak için gittiği yerde halk tarafından sevilmeyip dışlanması sonucu dramını anlatır. İnsanlar tarafından sevilmeyip , başka gözle bakılıp dışlanan bir ekmeğe bile muhtaç olan Emine’nin çektiği hüzün dolu hayatı kaleme alınmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Yatık Emine : Kötü yola düşmüş , halk tarafından dışlanan bir kadındır. Halkın düşündüğü yada hayal ettiği gibi bir hayat kadını değildir; tam tersine sessiz , içine kapanık sadece gözleri güzel bir kadındır. Sürgün ve sefil bir hayat sonucu hikayenin sonunda  açlık ve soğuktan ölür.

Sabri : Jandarma komutanı olan Sabri , hikayede merhametli biri gibi dursa da aslında acımasız bir karakterdir. Emine’nin aslında gözlerine bayılır.

Gürcü Server : Yatık Emine’nin dost diyebileceği , arkadaş edindiği tek kişidir Server. Emine’ye giysi ve eşya yardımında bulunur.

Memleket Hikayeleri Hikaye Özeti

Yatık Emine kötü yola düşmüş bir kadın olduğu için il merkezinde de olaylar çıkması sebebi ile ; Emine başka bir yere gitmesin ortalık karışmasın diye Emine’yi çok ahlaklı bir kasabaya gönderirler. Emine burada insanları örnek alıp ahlaklı bir insan olsun isterler. Sabri Komutan emir verir , Emine kasabaya getirilir fakat kasabadaki insanlar Emine’ye kötü gözle ve aşağılanmış bakarlar onu içlerinde barındırmazlar. Emine’nin kalacak yeri de yoktur. Sabri komutan emri ile bir süre hapishaneye kadınlar koğuşuna alınır. Burada bile Emine istenmez ve fazlasıyla onu döver ezerler.

Emine hastanelik olur . Emine bir süre hastahanede kalır tedavi görür. Hastahanede ona bakan Gürcü Server ile arkadaş olur . Hastaneden de taburcu edilecek olan Emine’ye kasabaya uzak , ucra bir köşede ev tahsis ettirir Sabri Komutan . Evin içi eşyasız , boş , ve soğuktur. Sefil bir hayata daha süreklenen Emine’ye Server yardım eder eve bir kaç eşya ve Emine’ye kıyafet alır. Sabri komutanda Emine’nin evine yakın bir fırınla anlaşır ve günde bir ekmek almasını söyler. Emine bir gün ekmeğine almak için evden çıktığında halk evini yağmalar. Böyle bir kadının eşyayı bile hak etmediğini söylerler. Emine ‘de fırıncıya bir ekmek ile doymadığını üç ekmek istediğini söyler fırıncı şikayet eder ve ekmekte alamaz . Aç ,eşyasız ve soğukta kalır.

Bu olaylardan sonra Emine’den hiç ses çıkmaz ve Sabri komutan merak eder , erlerini Emine’nin sefil evine yollar. Kapıyı açan askerler Eminin ölü bedeni ile karşılaşırlar.

 *****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?