Melekler ve Şeytanlar Özeti

  • 24 Aralık 2021
  • 25 kez görüntülendi.

Melekler ve Şeytanlar özeti dünyaca bilinmektedir ve konu olarak olarak yok olduğu düşünülen bir örgüt kardeşliği, gizemli olan ölüm olayları, gizemli sırlar, Vatikan ve papalık seçimleri olmaktadır. Melekler ve Şeytanlar kitabı popüler yazar olan Dan Brown tarafından yazılmıştır ve kitap içerisinde İlluminati tarikatı ile birlikte papa seçimleri konusunda çarpıcı gerçekleri ve gizem ve sır dolu bir yolculuk olmaktadır.

Kitabın başrol karakteri olan Robert Langdon Harvard Üniversitesi içerisinde bir Simgebilim profesörü olmaktadır. Vatikan’da bulunan kütüphanelere ulaşmak ister ve bunun için bir izin bekler. Bir gün evindeyken telefonu çalar ve konuşmadan sonra konuşulanlara inanamaz. Aldığı faks ile birlikte Robert Langdon tüm gizemleri çözemeye başlamak için yola çıkar.

Melekler ve Şeytanlar Özet

Melekler ve Şeytanlar özet bakıldığı zaman Robert Langdon aldığı bir faks ile birlikte papanın öldüğü ve cesedi üzerinde bir İlluminati isminde çok eski bir kardeşliğin mührü olduğunu öğrenir. Langdon’un sembolün anlamını çözmesi için görüştüğü kişi İsviçre’de bulunan Cern’e davet etmektedir. Cern’de çalışan Fizikçi Vetra’nın ve Kohler’in cesedini inceler. Langdon seneler öncesinde bu kardeşliğin sona erdiğini düşünmektedir.

Robert, yine de illumunatiyi araştırmaya devam eder, Vetra’nın kızı Vittoria babasının ölümünün öğrenmesi sonrasında Cern’e gelir ve cinayet sebebi olarak Kohler’in üzerinde çalıştığı deneyi görürler. Patlayıcı maddeden oluşan deneyi çalınır ve bir gün içerisinde bulunması gerekir. Gelen bir telefon üzerinde Vatikan bölgesinde deneyi aramaya giderler ve Vatikan’da ortalık daha karışık olur.

Langton Vatikan’a olayın dini yok etmek ve üstünlüğü kanıtlamak olduğunu düşünür ve bu olayın üzerinde 4 kardinal kayıp olur. Onlardan gelen tek haber birer saat aralıklarla birlikte dini mihrapta öldürülecek olduklarıdır. Langdon, Vatikan polisi ile beraber Aydınlanma Yolu’nu takip eder ve bir kardinal hariç hepsini bulurlar.

Melekler ve Şeytanlar Karakterleri

Melekler ve Şeytanlar karakterleri bakıldığı zaman kitabın kahramanı olan Robert Langdon Harvard Üniversitesinde Simgebilim profesörü olmaktadır. Vatikan kütüphanelerinden faydalanmak ister ve bununla birlikte Vatikan kütüphanesi için izin beklerken Vatikan polisi ile beraber karşı karşıya gelirler. Melekler ve Şeytanlar karakterleri şu şekildedir,

  • Robert Langdon, başrol karakterdir ve üniversitede bir profesördür.
  • Vittoria Vetra, İtalyan bilim insanıdır Robert Langdon’a eşlik eder ve çalınan maddeyi beraber ararlar.
  • Leonarda Vetra, Cern’deki fizikçilerden ve öldürülen karakterdir. Bir gözü çıkartılmıştır ve göğüs kısmında da İlluminati sembolü vardır.
  • Camerlengo Carlo Ventresca, papa seçilene kadar yerine bakan karakterdir.
  • Müfettiş Ernesto Olivetti kitap içerisinde sırları çözmeye çalışan bir müfettiş.

Melekler ve Şeytanlar kitap bakıldığı zaman İlluminati eski bir kardeşlik örgütü olarak geçer ve Katolik kilisesi ile arasında geçen farklı olaylar anlatılmaktadır. Aynı zamanda Melekler ve Şeytanlar karakterleri bakıldığı zaman romanın büyük bir kısmı Roma veya Vatikan’ın bazı bölümlerinde İsviçre’de bulunan CERN laboratuvarında geçmektedir.

Sonuç

Dan Brown, Melekler ve Şeytanlar kitabında gerçekçi yaklaşımı ile birlikte okuyucu olan kişilerin kafasında roman kurgusu ile beraber gerçek arasında bir köprü kurar. Okuyucuları heyecana ve gizeme sürükleyen Melekler ve Şeytanlar kitabı İlluminati tarikatı, papa seçimi ile alakalı geçmişten bugünlere gelene kadar olan serüveni konu alır. Bunun dışında iç tarafta yaşanan farklı siyaset olaylar da gözlemlenmektedir.

Melekler ve Şeytanlar kitabı içerisinde okuyucuları en etkileyen yanlara bakıldığı zaman dinsel alanlardan olan Vatikan hakkında geniş çaplı bir bilgi vermektedir. Dan Brown klasiği olan Melekler ve Şeytanlar kitabı düşündürücü eserler arasındadır, mistik ve gerçekçi ögelerin okuyucularla birleştiği bu kitap tüm dünyaca oldukça fazla satan eserler arasında bulunuyor.

İlluminati, papa cinayetleri ve daha birçok gizemli olayla birlikte kişiler bir çırpıda kitabı okuyarak bitirecekler. Melekler ve Şeytanlar yorum bakıldığı zaman gizem ve macera olaylarını seven kişiler rahatlıkla okuyabilir özellikle ünlü yazar olan Dan Brown, kitap içerisindeki betimlemesini başarılı bir şekilde yapıyor.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?