Mehmet Rauf Eser Özetleri

  • 28 Kasım 2017
  • 2.887 kez görüntülendi.
Mehmet Rauf Eser Özetleri

Mehmet Rauf tarafından yazılmış olan ve oyun türünde olan birkaç eser özetini aşağıda sizlerle paylaştık. Faydalı olmasını diliyoruz.

PENÇE: Mehmet Rauf’un kaleme aldığı oyundur.

Mutlu bir evlilikte aranan şartları ve evliliğin güzelliklerinin anlatıldığı oyun dört fazıldan oluşmaktadır. Eserde Pertev alafranga bir yaşamı olan şahıstır ve gününü gün eder, evlilik dışı ilişkileri savunur. Leman adlı bir bayanla aşk yaşar. Leman’ın da başka erkeklerle ilişkisi vardır. Ferit ise ahlaki bir yaşamı ve mutlu bir evlilik yapılması gerektiğini savunur. Ferit’e göre gayrimeşru ilişkiler toplum yaşamını mahveden bir “pençe”dir. Oyunun diğer şahıslarından Vasfı’nin de yasak ilişkileri vardır. Eserin sonunda Pertev sevdiği kadın olan Leman’ın gerçek yüzünü görmüştür. Ferit’in tezi doğrulanır ve evlilik kurumunun önemi okuyucuya anlatılır.

 

CİDAL: Mehmet Rauf’un aşk konusunu ele aldığı oyunudur.

Olaylar İstanbul’da Batılı bir hayat yaşayan insanlar arasında geçmektedir. Oyunda yine yasak aşk ilişkileri ön plandadır. Resme meraklı Nesime eserde Mecdi Bey’i temiz bir aşkla sever. Mecdi Bey ise Nesime’nin abisi Naim Bey’in eşi Behice’yi sevmektedir. Cidal “savaş, mücadele” anlamında bir kelimedir ve aynı erkeği elde etme savaşını Nesime kazanır. Nesime Mecdi Bey ile evlenir ve aile kurumunun övgüsü ile eser biter.

 

SANSAR: Mehmet Rauf’un oyun türündeki eseridir. Üç perdelik oyundur.

Oyun evlilik ve yasak aşk konusu üstüne kurulmuştur. Anne baskısı ve evde kalmak korkusuyla sevmediği adam Refik Bey ile evlenen Lamia, teyzesinin oğlu Azmi’yi sevmektedir. Konakta yaşayan kahya kadın Kanber ise sansar gibi bir tiptir, işleri karıştırır ve Lamia ileAzmi’nin yaşadığı ilişkinin Refik Bey tarafından öğrenilmesine neden olur. Refik Bey iki aşığı da öldürür. Mehmet Rauf’un sonu cinayetler biten nadir eserlerindendir. Teknik açısından sahneye en uygun piyesidir.

 

CERİHA: Mehmet Rauf’un oyunudur.

“Konuşma yoluyla aşk romanı” alt başlığı ile kitap halinde basılmıştır. Heybeliada’daki köşkte yaşayan Leyla’yı iyileştirmek için eve gelen doktoru Sabih, Leyla’nın dul annesi Seniha Hanım’a aşık olur ve onunla evlenmek ister. Ancak kızı Leyla da doktoru sever. Kızını düşünen Seniha Hanım, Dr. Sabih’ten hoşlanmasına rağmen ona karşılık vermez. Dr. Sabih ise yıkılır. Bu süreçten sonra Dr. Sabih bir kaza sonucu ölür. Seniha Hanım bu duruma kendisinin sebep olduğunu düşünür. Leyla ise Halil Şefik adında başka bir adamı sevmeye başlamıştır.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up