Medarı Maişet Motoru Roman Özeti | Sait Faik Abasıyanık

  • 23 Ekim 2018
  • 1.379 kez görüntülendi.

ROMAN: MEDAR-I MAİŞET MOTORU (BİRTAKIM İNSANLAR)

YAZAR : SAİT FAİK ABASIYANIK

ÖNEMİ: Olay örgüsündeki kopukluklar ve dağınık anlatımıyla Sait Faik’in bir roman denemesi olduğu düşünülen eserin ilk adı Birtakım İnsanlar’dır.

KONUSU: Bir kasabada yaşayan Hikmet ve Melek’in yaşamı, buraya gelen Fahri’nin ölümüne dek uzanan yaşantısı romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Fahri: Arifiye’ye gelerek Melek ile yakın arkadaşlık kuran bir adamdır. Romanın sonunda hastalıktan ölür.

Hikmet: Ali Rıza tarafından büyütülen bir çocuktur. Medar-ı Maişet Motoru’nda çalışır.

Melek: Ali Rıza’nın kızıdır. Fahri ile yakın arkadaş olur ancak onun ölümü ve Hikmet’in hapse düşmesinden sonra Ankara’ya giderek evlenir.

ÖZET:

Hikmet, Ali Rıza’nın evinde kalan bir çocuktur. Ali Rıza onu bir kış günü dışarıda bulmuş ve para kazanmak için ayakkabı satmıştır. Şimdilerde ise Medar-ı Maişet Motoru adlı bir motorda motorculuk öğrenmeye çalışmaktadır. Fahri ise Maçka’da oturmaktadır. Evin Zehra adında hizmetçisinin ilgisini bildiği için annesi tarafından ablasının yanına gönderilmiştir. Yolculukta Erzurumlu bir dalgıçla tanışmış ve onunla sohbet etmiştir. Arifiye’ye gelen Fahri burada Ali Rıza Bey’in berber olan kızı Melek ile tanışır ve onunla yakınlık kurar. Ancak Fahri çok hastadır ve bir zaman sonra da ölür. Seferden dönen Hikmet ise Melek’in Fahri ile yakınlık kurduğunu öğrenince ona olan sevgisi azalır. Hikmet gittiği seferlerde yorulduğu için bekçilik yapmaya başlar. Arkadaşı Mustafa ise hırsızlık yapar ve Hikmet de tutuklanır. Melek ise Ankara’ya yerleşmiştir. Orada evlenen Melek’in bir de çocuğu olur.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?