Mecburiyet Özeti

  • 29 Aralık 2021
  • 68 kez görüntülendi.

İçindekiler

Mecburiyet Özeti

Mecburiyet özeti Stefan Zweig tarafından yazılan ve 1920 senesinde yayınlanan bir kitap olmaktadır. Tüm dünyada ismini duyuran Mecburiyet, pek çok okur ve yazar tarafından beğenilmiş ve günümüzde ciddi bir okuyucuyu elde edilen kitap olmaktadır. Dünyaya yayılan savaşı anlatan bu kitapta eşi ile beraber olan durumlara dayanamayarak intihar etmesi üzerinde konu edilen bir kitap olmaktadır.

Mecburiyet konusu içerisinde yazar savaş hakkındaki fikirlerini daha detaylı bir şekilde anlamak mümkün olmaktadır. Savaş karşısında ümitsizliğe kapılarak hayatlarını sonlandıran bir çiftin başından geçenleri konu alıyor. Mecburiyet kitabı, askere çağırılan bir baş kahraman karısını alarak savaştan kaçar ve İsviçre’ye yerleşir. Ferdinand savaş karşıtı düşüncelere sahiptir ve karısına karşı duyduğu sevgi ile görev duygusu arasında kalır.

Mecburiyet Özet

Mecburiyet özet bakıldığı zaman okuyucular son derece etkilenmektedir. Mecburiyet adlı eserde günümüzde olan olayları bir nevi yansıtmaktadır. Mecburiyet kitabının özetine bakıldığı zaman eser içerisinde başrol olan Ferdinand karısının şiddetli olan tavır ve davranışlarından dolayı askere gitmekten vazgeçmektedir. Romanın baş kahramanı olan ressam Ferdinand, savaştan kaçmak ister ve karısı ile beraber yaptığı sanat ile İsviçre bölgesinde bulunan bir göl bölgesinde sığınırlar.

Ferdinand ile karısı kaçtıkları şehirde kaygılı bir şekilde yaşarlar ve tekrar bir asker mektubu alan Ferdinand sıkıntıya girer. Eğer Ferdinand askere giderse kendisinden uzaklaşacağını düşünen karısı kocasını engellemeye çalışır. Ferdinand o kadar çok sıkışır ki sonunda ölmeyi seçer.

İlginizi Çekebilir – Romeo ve Juliet Özeti

Mecburiyet ana fikir bakıldığı zaman her esaretin içerisinde özgürlüğün olduğunu ve kaçarken bile özgür olmadığını bu eser içerisinden anlayabilirsiniz. Genel olarak toplum yaşantısı ve insan doğasının temelleri üstüne kurulan bu kitap içerisinde genel olarak toplum yapısını eleştiriyor ve aynı zamanda insanların içerisinde bulunduğu baş kaldırma duygusunu etkili bir şekilde etkileyen yapıyı en doğal ve en gerçekçi bir şekilde yansıtıyor.

Mecburiyet Karakterleri

Mecburiyet karakterleri Ferdinand ile karısı üzerinden geçmektedir. Stefan Zweig tarafından yazılan ve 1881 senesinde yayınlanan bu kitap birinci dünya savaşı senesinde yazılmıştır. Savaştan kaçarak karısı ile birlikte Ferdinand arzuları ile savaşmak zorunda kalan bir karakter olmaktadır. Hikâye içerisinde bulunan karakterler şu şekildedir,

  • Başrol karakter olan Ferdinand, kendi iç çatışması olan bir karakter ve karısı ile olan çatışması sürekli olarak yansıtılmaktadır. Ferdinand ressamdır ve eşi Paula ile birlikte savaştan kaçarak İsviçre’ye yerleşen ve sürekli olarak yakalanma korkusu ile yaşayan bir karakter olmaktadır.
  • Ferdinand karısı Paula, kocasının gitmesini istemez ve sürekli olarak bir baskı uygular. Eşi ile beraber savaştan kaçar İsviçre’de yaşamaya başlarlar fakat Paula’nın en büyük korkusu eşinin yakalanması ve zorla askere giderek savaşa gitmek zorunda kalmasıdır.

Kitap içerisinde başrol olan Ferdinand askere gitme mecburiyeti arasında sıkışan ve ülkesini terk eden bir ressam olmaktadır. Ferdinand kişilik olarak bir savaş karşıtıdır ve savaş fikrinin insanları canavarlaştırdığını düşünmektedir. Mesleği ressamdır ve karısı Paula’da aynı düşünceler içerisindedir. Hatta savaş yüzünden ülkesinin köleleştirildiğini düşündükleri için eşleri ile beraber intihar eder. Mecburiyet kitabı oku ile pdf olarak internet üzerinden erişebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak Mecburiyet kitabında başrol olan Ferdinand’ın kendi iç çatışması ile beraber karısı ile olan çatışması yansıtılıyor. Mecburiyet kitap analizi bakıldığı zaman aslında Stefan Zweig eserinde insanoğlunun çelişkilerini ve çatışmalarını mükemmel bir şekilde anlatmaktadır. Kitap içerisinde Ferdinand ile Paula’nın birbirini ne kadar sevdiği ve ülkelerinde olan savaş yüzünden çok fazla sıkıntıya girdiği görülmektedir.

Ferdinand ve eşi Paula 1920 senesinde savaş varken evli bir çiftin başka bir ülkeye kaçarak orada yaşamlarını konu alır ve bununla beraber hikâye aslında günümüz savaşlarında yaşanılan olumsuz durumu anlatmaktadır. Mecburiyet kaç sayfa bakıldığı zaman 50 sayfalık bir kitap olmaktadır. Çevirmeni ise Gülperi Sert’tir ve günümüzde en sevilen hikâyeler arasında yer alıyor.

 

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?