Matmazel Noraliya’nın Koltuğu Roman Özeti | Peyami Safa

  • 25 Ekim 2018
  • 4.332 kez görüntülendi.

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu Roman Özeti | Peyami Safa

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu , yazar Peyami Safa’nın kaleme aldığı eserler arasında en beğendiği roman olduğunu söylemektedir. Roman anlatımı, kullanılan tekniği bakımından Türk edebiyatının en iyi psikolojik romanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

ROMAN: Matmazel Noraliya’nın Koltuğu

YAZAR: Peyami Safa

ÖNEMİ: Olağanüstü olaylara yer verilmesi ve psikolojik olarak bir gencin huzura kavuşması gibi sıra dışı bir konuyu ele alması bakımından önemli bir romandır.

TÜRÜ: ( Psikolojik )Roman

KONUSU: Karşılaştığı olağanüstü hadiseleri izah etmede başarısız olan bir gencin çevresindeki kişilerin telkinleriyle huzura kavuşması romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Ferit: Tıp tahsilini yarıda bırakıp felsefe okuyan bir gençtir. Karşılaştığı olaylar neticesinde kafasında bir sürü cevapsız soru vardır. Bunalımlı günler geçirir ve başkalarının telkinleriyle huzura kavuşur.

Yahya Aziz Bey: Sorbon mezunu bilgili bir adamdır. Ferit’in huzura kavuşmasında önemli bir yere sahiptir.

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu Roman Özeti

Ferit, II. Dünya Savaşı yıllarında tıp fakültesinden ayrılarak felsefe okumaya başlayan bir gençtir. Annesini ve iki ablasını veremden kaybetmiş olan Ferit yoksulluk içerisinde bir pansiyonda kalmaktadır. Kaldığı pansiyonda normal olmayan, çeşitli psikolojik olaylar yaşamaya başlar. Kafasındaki sorulara cevap bulamaz. Bunu felsefe okumasına bağlasa da yine de tatmin olmaz. Bu nedenle hoşlandığı Selma’ya bile bir türlü bağlanamaz. Pansiyonda kalan Yahya Aziz Bey, Ferid’e bilgisiyle yardımcı olmaya çalışır. Ferit bazı sorularına cevap bulmaya başlamıştır. Kendini toplayan Ferit, teyzesinden kalan mirasla da Büyükada’da bir pansiyonda kalmaya başlar. Bu pansiyonun ölmüş sahibesi Matmazel Noraliya’nın resmi karşısında mistik bir tecrübe hali yaşar. Matmazel Noraliya içinde yaşadığı bunalımdan tasavvufa sığınarak kurtulmuş, ermiş bir kadındır.Burada bu kadının hayat hikâyesini dinler ve ondan çok etkilenir. Yahya Aziz Bey’in telkinleri ile de huzura eren Ferit sevdiği Bayan Selma’ya tekrar döner.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?