Masumiyet Müzesi Roman Özeti | Orhan Pamuk

  • 21 Ekim 2018
  • 3.034 kez görüntülendi.

ROMAN: MASUMİYET MÜZESİ

YAZAR: ORHAN PAMUK

TÜRÜ: Aşk romanı

ÖNEMİ: Orhan Pamuk’un aşk romanı olan eser, 28 Nisan 2012’de açılmış olan müzenin tüm Türkiye’ye duyurulduğu bir roman olması açısından önemlidir. Hem bir müze hem bir romandır.

KONUSU: Romanda zengin bir fabrikatörün oğlu olan Kemal Basmacı ile uzaktan akrabası olan Füsun’un arasındaki aşk, konu olarak seçilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Kemal Basmacı: Romanın başkahramanıdır. Romanda Ka adıyla okuyucuya sunulur. Nişantaşılı bir burjuva olmasına rağmen, eşinden ayrılarak Füsun’un peşinden gitmiştir. Tutkulu bir şahıstır. Geçirdikleri kaza nedeniyle hayatının aşkını ve birçok şeyini yitirir.

Füsun: Romandaki başkadındır. Bir Butik’te satış elemanı olarak çalışır. Ka’nın kendisine olan ilgisini öğrenmesiyle hayatı değişir. Ancak KA’nın evliliği ile ona olan ilgisini bitirir. Kendisi de evlenir ancak eşinden ayrılarak Ka’ya geri döner. Yaşamı bir trafik kazasında son bulur.

 

ÖZET:

Kemal Basmacı, Sibel adlı güzel bir kızla ilişki yaşar. Bu ilişki sırasında sevgilisine çanta almak için gittiği bir dükkânda hayal meyal hatırladığı uzaktan akrabası Füsun’u görür. Füsun tezgâhtardır. Ona âşık olur. Ancak yine de Sibel’le nişanlanır. Füsun ise bunun üzerine Kemal’den kopar. Ancak Kemal Füsun’u unutamadığı için eşinden ayrılır. Füsun ise Feridun adlı hayalperest bir sinemacı ile evlenmiştir. Kemal Füsun’a yakın olmak amacıyla, Feridun’a çekeceği film için yardımda bulunur. Olayların sonunda Füsun, Feridun’dan ayrılır. Kemal Füsun’a kavuşur. Ancak arabalarının kaza yapması nedeniyle Füsun ölür, Kemal ise aylarca komada kalır. Kemal Füsun’un eşyalarından bir Masumiyet Müzesi kurmayı planlar. Müzenin kataloğunun roman gibi yazılmasını istediği için ünlü yazar Orhan Pamuk’a ulaşır. Orhan Pamuk, Füsun’u yazdığı yazı ile anlatır ve roman biter.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?