Martı Jonathan Livingston Hikaye Özeti – Richard Bach

  • 25 Şubat 2021
  • 257 kez görüntülendi.

Martı Jonathan Livingston Hikaye Özeti – Richard Bach

Martı Jonathan Livingston 1972 yılında, masal tadında bir hikaye olarak kaleme alınmıştır. ABD’li yazar Richard Bach tarafından yazılan hikayede bir martıya yer verilir ve bu martı hemcinslerinden oldukça farklıdır. Bu farklılık onun başta en yakınları olmak üzere çatışmasına neden olur. fakat yolundan dönmez.

Türü: Hikaye

Önemi: Martı, durum ve şartlar her ne olursa olsun kendimizi hiçbir zaman sınırlamamamız gerektiğini belirtir. İstediğimizde her şeyin üstesinden gelebileceğimizi martıların hikayesi eşliğinde verir. Bu yönüyle son derece motive edici bir eserdir.

Martı Jonathan Livingston Konusu:

Martı Jonathan Livingston bir martının hayatını anlatır. Fakat bu martı, diğer martılardan oldukça farklıdır. Kendi sınırlarını aşarak yüksek uçma kabiliyetine ulaşır.

Şahıs Kadrosu:

Jonathon Livington: Diğer martılardan oldukça farklıdır. Özgürlüğe ve uçuşun kutsallığına inanır. İstediği ve inandığı taktirde sınırları aşabileceğini ispatlar.

Sullivian: Sürüden dışlanmış bir martıdır. Dostluğa önem vermekte ve uçmayı Jon kadar sevmektedir.

Fletcher: Uçmanın bir yerden başka bir yere gitmenin ötesinde bir maması olduğunu düşünmektedir. Bunu sivrisineklerin dahi yaptığını düşünür ve Jon’un öğrencisi olur.

Martı Jonathan Livingston Hikaye Özeti

Jonathan bir martı sürüsünde yaşar. Fakat diğer martılardan farklıdır. Diğerleri gibi tekneler ardında yiyecek savaşı vermek yerine bütün zamanını uçmaya ayırır. Onun bu tavırlarından anne babası rahatsız olur. Bu yüzden de Jon fikirlerini açık açık belirtmez.

Bir gün Jon uçma eğitimi için sürüden ayrılır ve çok hızlı uçuşlar dener. Başaramayınca dönüp sürüye katılır. Bu esnada gece olmuştur ve martıların gece uçuş yapamayacağı aklına gelir. Sınırlarını aşmak isteyerek sürüye yetişmek, fikirlerini söylemek ister.

Jon sürü bölgesine geldiğinde kurultay kurulmuştur. Uçmayı öğrenebiliriz, özgür olabiliriz der. Fakat kurultay başkanı Jon’u lanetleyerek dışlar. Jon sürüden ayrılarak kayalıklara gider. Orada pek çok hüner öğrenip kendini geliştirir.

Ardından Jon kendisi gibi dışlanan Sullivan ve Chiang adlı martılarla tanışır. Bir süre sonra Jon sürüye dönüp onlara uçmayı öğretmeye karar verir. Süllivan buna karşı çıkar. Yine de Jon sürü bölgesine döner ve uçmayı öğrenmek isteyen martılara ders verir. Gittikçe sayı artar. Sonunda Jon yerine başka bir öğretici belirleyerek kendisi gözden kaybolur.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?