Mahur Beste Roman Özeti | Ahmet Hamdi Tanpınar

  • 19 Ekim 2018
  • 8.313 kez görüntülendi.

ROMAN: MAHUR BESTE

YAZAR : AHMET HAMDI TANPINAR

TÜRÜ: Sosyal – Siyasi roman

ÖNEMİ: Acı bir aşk hikâyesinin klasik musiki kalıpları ile soyutlanmasının ele alındığı önemli bir romandır.

KONUSU: Osmanlı Devleti yıllarında ilmiye sınıfının dönüşümü, itibarını yitirişi İsmail Molla, oğlu Behçet Bey ve diğer kişilerin şahsında okuyucuya anlatılmaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

İsmail Molla: Sağlam bir ahlak anlayışına sahip bir şahıstır. Behçet’in babasıdır.

Ata Molla: ilmiye sınıfının yozlaşmasının temsil edildiği karakterdir. Geçmişe özlem duyar. Kendi konumunu sarsan yeni bürokrasi sınıfından nefret eder.

Sabri Hoca: İlmiye sınıfındandır. İmparatorluğun çöküş içerisinde olduğunu görenlerdendir. Sabri Hoca yaşadığı dönemi “medeniyet iflası” olarak görür.

Mahur Beste Roman Özeti

İsmail Molla dışa dönük bir kişilikken oğlu Behçet Bey dışa kapalı bir mizaca sahiptir. Kitaplar, musiki, saatler ilgilendiği şeylerdir. İsmail Molla ilmiye sınıfındandır ve oğlu Behçet’i de ilmiye sınıfından Ata Molla’nın kızı Atiye ile evlendirmiştir. İsmail Molla, Ata Molla, Sabri Hoca o dönem ilmiye sınıfının önemli şahıslarıdır. İlmiye sınıfı son derece yozlaşmıştır. Üç şahıs da kendi aralarında çekişmektedirler. Ata Molla özellikle yozlaşmanın temsilcisi olmuş olan şahıstır. Mülkiye mezunu olan Behçet Bey pısırık bir tip olması nedeniyle yıkımlar yaşayacaktır. Babasını, karısını ve kızını kaybeder. Bu süreçten sonra ise gördüğü rüyalar, ciltlediği kitaplar ve hangi zamanı gösterdiği bilinmeyen saatlerle hayatını yaşamaya devam eder.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?