Mahşer Roman Özeti | Peyami Safa

  • 09 Eylül 2018
  • 2.464 kez görüntülendi.

Mahşer Roman Özeti | Peyami Safa

Mahşer, Peyani Safa’nın sosyal ve psikolojik öğeler içeren güzel eserlerinden biridir.

ROMAN: MAHŞER

YAZAR: PEYAMİ SAFA

TÜRÜ: Sosyal – Psikolojik roman

ÖNEMİ: Roman İstanbul’da umduğunu bulamayan ve hayal kırıklıkları yaşayan insanların bir örneğini sunması bakımından önemlidir.

KONUSU: Çanakkale gazisi olan Nihad’ın umutlarla geldiği İstanbul’da yaşadığı hayal kırıklıkları ve gönül macerası romanın konusunu teşkil eder.

ŞAHIS KADROSU:

Nihad: Çanakkale Savaşı’nda gazi olmuş bir kişidir. Romanın başkahramanı- dır. İstanbul’da umduğunu bulamaz. Yoksul, parasız bir kişidir. Milliyetçi bir yapısı vardır ancak sonraları düşüncelerinde de değişmeler olur.

Muazzez: Nihad’ın evlendiği bayandır. Seniha Hanım’ın apartmanında oturur.

Seniha Hanım: Nihad’a iş vererek onun maddi anlamda rahatlamasını sağlayan kişidir. Karanlık işleri vardır. Nihad’ı bu işleri için kullanmak ister. Ancak tam anlamıyla başarılı olamaz.

ÖZET:

Nihad, Çanakkale gazisidir. İstanbul’a döner. Arkadaşı Faik’in yanında kalır. Arkadaşına yük olmamak için iş arar ama kimse ona iş vermez. Seniha adlı bir bayan kızı Perizat’a özel ders vermesi için teklifte bulunur. Seniha Hanım’ın apartmanında oturan Muazzez ile tanışan Nihad ona ilgi duymaya başlar. Seniha Hanım bu ilişkiye rıza göstermez. Çünkü kendi gayri meşru işleri için Seniha Hanım, Nihad’ı kullanacaktır. Nihad buna razı olmaz ve işinden ayrılarak Muazzez’den yana seçimini yapar. Nihad Muazzezle evlenir. Ancak yoksulluk baş gösterince evlilikleri iyi gitmemeye başlar. Muazzez Beyoğlu’na geri döner. Nihad ise intihar teşebbüsünde bulunur ama başaramaz. İleriki zamanlarda Muazzez ve Nihad tekrar anlaşarak yeniden bir araya gelirler.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?