Mahrem Roman Özeti – Elif Şafak

  • 20 Mayıs 2018
  • 8.171 kez görüntülendi.

ROMAN: MAHREM

YAZAR: ELİF ŞAFAK

TÜRÜ: Fantastik roman

ÖNEMİ: Görmek ve görülmek temalarının sık sık hatırlatıldığı roman, birçok hikâyenin iç içe geçmesiyle oluşması bakımından önemlidir.

KONUSU: Görmek ve görülmek teması üzerine kurulmuş olan roman, birçok hikâyenin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur.

ŞAHIS KADROSU:

Şişman Kadın: Yedikçe kilo alan kadın bir cüce ile aşk yaşar. Cüce, fiziksel görüntünün önemli olmadığını anlatır.

Be-Ce: Şişman kadının cüce sevgilisidir.

Keramet Mumî Keşke Memiş Efendi: Kerametle dünyaya gelen bir adamdır. Karısı tarafından terk edilir. Çadırında insanlara sıra dışı şeyler izlettirir.

ÖZET:

Şişman bir kadının Be-Ce adlı cüce bir sevgilisi vardır. Kadının şişman olması nedeniyle dışarıya çıkmaya utanırlar. En mahrem yerleri evleridir. Diğer bir olay ise 17. Yüzyılda Sibirya’da yaşanan veba salgını ve halkın cadılarla büyücülerin etkisindeki yaşamıdır. Bir çocuğun Şaman olma süreci ve çocuğun soyundan samur-kız ve samur-oğlanların gelmesi romandaki diğer bir hikâyedir. Keramet Mumi Keşke Memiş Efendi adında bir adam çirkin samur-kız, samur-oğlanları ve dünyalar güzeli La Bela Anabella’yı çadırında insanlara göstermeye başlar. Sağır ve dilsiz karısı tarafından gözleri anlamsız olduğu için terk edilen Keramet Mumi Keşke Memiş Efendi bu terk edilişten çok etkilenmiştir. Vişne renkli çadır kurar ve görselliğe önem verdiği için burada gösteriler yapar. Romanda halk bilimsel nitelik taşıyan Nazar Sözlüğü de yer alır. Romanın sonunda yazar başladığı yere tekrar döner çünkü hiçbir şey yaşanmamıştır.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?