Madam Bovary Roman Özeti – Gustave Flaubert

  • 30 Eylül 2021
  • 11 kez görüntülendi.

Madam Bovary Roman Özeti – Gustave Flaubert

Gustave Flaubert tarafından 1857 yılında yayımlanan romanı Madam Bovary özeti oldukça merak ediliyor. Kitap Batı edebiyatı klasikleri arasında yer almaktadır. Realizm akımı etkisinde yazılan roman mutlaka okunması gereken dünya klasiklerinden biridir. Romantik ve hayalci baş kahramanın başından geçenleri okuyoruz.

Türü:

Roman

Önemi:

Madam Bovary kitabı realizmin en güzel örneklerinden biridir. Benzersiz tasvirlere yer verilen roman aynı zamanda romantizme bir tepkidir.

Şahıs Kadrosu:

Madam Bovary kitabın baş karakteridir. Duygularıyla hareket eden bir hayalperesttir.

Leon Dupuis avukat katibi ve aynı zamanda Madam Bovary’nin sevgilisidir.

Rudolphe Boulanger ve Madam Bovary yasak bir aşk ilişkisi yaşamaktadır. Gerçek aşka inanmaz.

Madam Bovary Özeti

Zaman, 19. Asrın ikinci yarısında geçer. Charles Bovary, Rouen’de eğitim görmeye devam eder. Okulunu ailesinin sayesinde bitirmiş olan Charles, sonunda doktor olur. Tostes adında küçük bir kasada mesleğini sürdürmeye başlar. Charles, idealist ve hırslı bir insan değildir. Elindekiler ile yetinebilen, mutlu olan birisidir. Annesi, oğlunun başarılı olabilmesi için onu yöneten ve çaba sarf eden bir kadındır. Onu yönetmesi sonucunda, pek yetenekli olmayan oğlunu dul bir kadınla evlendirir. Dul eşi ile bir türlü mutluluk bulamayan Charles, bu hayata yine de katlanmaya devam eder.

Charles, doktor olduğu için kasabada herkesle ilişki kurar. Kasabanın ileri gelen kişilerinden birisi olan Rouault’la dost olur ve evlerine gidip gelmeye başlar. Bu arada, huysuz olan karısı ölür. Bir süre geçtikten sonra, Charles Rouault’un kızı olan Emma ile evlenir. Huzurlu ve sakin bir hayat arzu eder.

Emma, romantik bir yapıya sahip ve henüz genç yaşta bir kızdır. Evlilikten olan beklentileri, Charles’ten çok daha farklıdır. Sürekli romantik romanlar ve aşk hikayeleri okuyan Emma, bunların farkında değildir. Heyecanlı, derin ve hareketli bir ilişki hayal eder. Evlilikten olan bu beklentileri gerçekleşmez, zamanla hayatı can sıkıcı ve monoton bir hal alır. Bir gün evlerine, eski bir aristokrat olan Marqis gelir ve onun bu isteklerini iyice kamçılar. Marqis, ona Paris şehrinde olan eğlenceden ve lüks yaşamadan bahseder. Bu günden sonra, Emma iyice hayatından memnun olmadığını anlar.

Hayalinde olan yaşama erişebilecek maddi gücü bulunmadığından dolayı, bu çabaları başarısızlıkla sonuçlanır. Hamile olmasına rağmen, bu hoşnutsuzluk çok etkiler ve uzun bir süre hasta olmasına sebep olur. Onun isteklerine anlam veremeyen kocası Charles, Emma’nın sağlığına erişebilmesi için Yonville’ye taşınırlar. Burada yeni kişiler ile tanışmak, Emma’ya çok daha iyi gelir. Eczacı Homais ile Leon en sık görüştükleri kişilerdir. Emma ve Leon arasında duygusal bir yakınlık görünür. Emma, zihninde bulunan aşkı bu ilişkiye yükler. Oysa ki aralarında gerçek bir ilişki yoktur. Leon, bir süre sonra Emma’nın aşırı hassas olmasından ve hayallerinden bıkar ve kasabayı terk eder.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?