Leyleklerin Uçuşu Roman Özeti – Jean-Christophe Grange

  • 14 Eylül 2021
  • 155 kez görüntülendi.

Leyleklerin Uçuşu Roman Özeti – Jean-Christophe Grange

Usta kalem Jean-Christophe Grange birçok kitabı beyazperdeye aktarılmış yazardır. Leyleklerin Uçuşu özeti bu nedenle oldukça merak edilmektedir. Doğan Kitapçılık tarafından basılan kitap 1924 yılında yazılmıştır. Roman 2002 yılında ise Türkçeye çevrilmiştir. Leyleklerin Uçuşu kitabı orijinal ismi “Le vol des cigognes” ve Türkçeye çeviren isim Ali Cevat Akkoyunlu. Gerilim ve gizem romanlarının usta yazarı Jean-Christophe Grange bu defa okurları bambaşka bir bulmacaya yönlendiriyor.

Türü:

Roman

Önemi:

Leyleklerin Uçuşu, gerilim romanları denince akla ilk gelen yazarlardan bir tanesi olan Fransız yazar Jean Christophe Grange’nin ilk romanı olma özelliğini de taşıyor.

Leyleklerin Uçuşu Özeti

Louise Antioche, 32 yaşında bir adamdır. Felsefe ve tarih üzerine eğitimler alarak, doktorasını tamamlamıştır. Babasını, annesini ve abisini bir trafik kazasından kaybetmiştir. Bu acı kaybından sonra, Georges ve Nelly Braesler adındaki bir diplomat çift tarafından yetiştirilmiştir.

Louise, doktorayı tamamladıktan sonra gerçek hayatına atılmak ister. Diplomat ailesi, arkadaşları Max Böhm adındaki bir kuş bilimciye, Louise’nin isteğinden ve geçmişinden bahsederek, araştırma konularında yardımcı olmak amacıyla kendi oğullarını tavsiye eder. Max Böhm, uzun yıllar boyunca leylekler ile ilgili araştırmalarını sürdürür ve göç yollarının takip edilmesini belirtir. Bu işe ait olan tüm masraflar, ALKD adında bir dernek tarafından karşılanacaktır. Her yıl düzenli olarak göç yollarını takip eden leyleklerden bir bölümü o yıl geri gelmemiştir. Max Böhm, Louise’den bu olayın sebebini öğrenmesini ister. Louise ve Max Böhm, yolculuğun öncesinde tekrardan ayrıntıları konuşmak için ayrılırlar.

Yolculuk ile ilgili ayrıntıları öğrenmek için Max’in evine giden Louise, büyük kuş bilimciyi evinin çatısında yer alan leylek yuvasına ölü bulur. Max Böhm’ün ölü bedeni, leylekler tarafından yenmiştir.

Bu tuhaf ölümü Dumaz adında Müfettiş inceleyecektir. Ölüm sebebinin kalp krizi mi yoksa bir cinayet mi olduğunu öğrenebilmek için kalp cerrahı olan Catherine Warel tarafından otopsi yapılır. Otopsi sonucu, oldukça şaşırtıcı çıkar. Max Böhm, geçmişinde bir kalp nakli geçirmiştir. Olayın en ilginç tarafı ise bu kalbin vücutla olan uyumudur. Sanki vücudun var olan bir organı gibi görünür. Catherine, bu bölgede böyle bir ameliyat yapacak doktor bulunmadığını ve ameliyatın farklı bir yerde yapıldığını düşünür. Otopsi sonucunu öğrenen Louise, Max’in evine gider. Louise evde yaptığı araştırmalar sonucunda, leyleklerin konu edindiği birçok dosya bulur. Bir de evin merdivenlerinin altına gizlenmiş olan iki zarf bulur. Bu gizemli zarflardan birisinde Max, karısı ve oğlunun bulunduğu bir fotoğrafı ve kime ait olduğu bilinmeyen sonuçları saklamıştır. Diğer zar ise oldukça şaşırtıcı görünür. Bu zarfta, kesilmiş vücut parçalarının ve kan izlerinin bulunduğu bir odaya dair fotoğraflar yer almaktadır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?