Alice Harikalar Diyarında Özeti | Lewis Carroll

  • 30 Aralık 2021
  • 67 kez görüntülendi.

Lewis Carroll Alice Harikalar Diyarında özeti, dünya çapında ünlü olan bu kitabı okumak isteyen pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Klasik çocuk kitapları arasında en üst sıralarda bulunan Alice Harikalar Diyarında kitabı, aynı zamanda büyüklerinde severek okuduğu kitaplar arasında bulunmaktadır.

Alice Harikalar Diyarında kitabının özgün adı ise Alice’s Adventures Wonderland olmaktadır. Aynı isimle beyazperdeye de aktarılan ünlü eserin yazarı ise Lewis Carroll’dur. Alice Harikalar Diyarında ilk olarak 1865 yılında yayınlandıktan sonra kısa sürede dünya genelinde en çok okunan çocuk kitapları arasında yer almıştır.

Kitabın yazarı olan Lewis Caroll İngiltere doğumlu olup, ünlü yazar aynı zamanda Oxford Üniversitesi’nde Matematik hocalığı yapmış ve matematik üzerine de birçok kitap yayınlamıştır. Alice Harikalar Diyarında kitabı İngiltere’de yayınlandıktan sonra Kraliçe tarafından da çok beğenilmiştir. Tanınmış yazarın kitabı pek çok dile çevrilmiş olup, Türkiye’de ise ilk olarak MEB Yayınları tarafından basılmıştır.

Alice Harikalar Diyarında Özet

Dünya klasikleri arasında yer alan Alice Harikalar Diyarında kitabı, aynı zamanda en çok okunan çocuk kitaplarından birisidir. İlginç ve fantastik olan konusu ile kitapta Alice isimli olan küçük bir kızın başından geçen büyüleyici maceralar anlatılmaktadır. 2010 yılında aynı isimle beyazperdeye aktarılan kitap, aynı zamanda MEB’in çocuklar için tavsiye ettiği Yüz Temel Eser Listesi arasında bulunmaktadır.

Çocuk edebiyatı başyapıtlarından olan Alice Harikalar Diyarında özeti olarak, Alice isimli küçük bir kızın fantastik ve eğlenceli maceraları anlatılmaktadır. Kitapta Alice isimli küçük kızın maceraları ise bir tavşanı izlerken, tavşanı takip edip tavşanın girdiği delikten içeri düşmesi ile başlamaktadır. Alice bu deliğe düştükten sonra masalsı bir dünyada kendini bulmaktadır.

Bu fantastik dünyada Alice, bir şey yediği ve içtiği zamanlarda büyümekte ve küçülmektedir. Böylelikle bu büyüleyici olan dünyanın daha farklı yönlerini keşfetmesi kolaylaşmaktadır. Alice’in bu dünyada ki yolculuğunda, karşısına durmadan beklenmedik olaylar çıkmaktadır. Alice bir gün kendi gözyaşlarında boğulma tehlikesi atlatırken, başka bir anda ise kitabın masal kahramanları ile çay partilerine katılmaktadır.

Alice bu büyüleyici yolculuğunda pek çok ilginç ve konuşan hayvanla tanışmaktadır. Yolculuğunda Alice’in karşısına çıkan en ilginç hayvanlar ise beyaz tavşan dışında tırtıl ve kedi olmaktadır. Alice’in eve geri dönebilme mücadelesinde ise ona tırtıl yardımcı olacaktır. Alice bu büyüleyici ve fantastik macerası ise bir ağacın dibinde uyanması ile son bulmaktadır.

İlginizi Çekebilir – Sofie’nin Dünyası Özeti

Alice Harikalar Diyarında Karakterleri

En sevilen çocuk başyapıtlarından birisi olan Alice Harikalar Diyarında karakterleri ve özellikleri de merak konusu olmaktadır. Kitapta Alice filozof olan tırtılın öğütlerinden yararlanmakta, mart tavşanı ile çay partilerine katılmakta, bu masal dünyasının kraliçesi ile çelik çomak oynamakta ya da tarla faresi ile sohbet etmektedir.

Bu büyülü masal dünyasında Alice hayvanlarla kurduğu dostluklar sayesinde pek çok şey öğrenmektedir. Bunlara bağlı olarak en sevilen Alice Harikalar Diyarında karakterleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Beyaz Tavşan: Korkak, sinirli ve zarif bir tavşan
  • Kraliçe: Zalim ve devamlı öfkeli olan bu kraliçenin bu fantastik dünyada en sevdiği söz ise kafasını kesin olmaktadır.
  • Kedi: İstediği anda kaybolup, görülebilen sevimli bir kedi
  • Çılgın şapkacı: Bu büyülü dünyada verilen çay partilerinin ev sahibi
  • Filozof tırtıl: Bilge ve her şeyi bilen bir tırtıl
  • Mart tavşanı: Alice’in bu fantastik dünyada en sevdiği arkadaşlarından birisi.

Sonuç

En iyi çocuk kitaplarından birisi olan Alice Harikalar Diyarında eseri, hem çocukların hem de yetişkinlerin severek okuduğu kitaplardan birisi olma özelliğini taşımaktadır. Kitap çocukların büyüleyici dünyalarını yansıtan masalsı hikayelerden oluşmaktadır.

Çocukların hayal güçlerinin daha da iyi olmasını sağlayan bu eser, dünya genelinde her dilde çevrilmiş ve yayınlanmıştır. Alice Harikalar Diyarında kitabı, aynı zamanda çocukların hayvanları daha da sevmesine yardımcı olan bir kitap özelliği de taşımaktadır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?