Kuyucaklı Yusuf Roman Özeti – Sabahattin Ali

  • 25 Mayıs 2018
  • 10.217 kez görüntülendi.

ROMAN: KUYUCAKLI YUSUF

YAZAR: SABAHATTİN ALÎ

TÜRÜ: Sosyal-aşk

ÖNEMİ: Köylünün zengin ve memur olan ayrıcalıklı kesimle çatışmasının anlatıldığı sembol romanlardandır.

KONUSU: Kuyucaklı olan Yusuf’un kendisini evlatlık alan Kaymakam’ın kızı Muazzezle olan aşkı ve onun mutluluğunu istemeyen kişilerle mücadelesi anlatılmıştır.

Kuyucaklı Yusuf: Ailesini küçük yaşta kaybetmiş ve bir kaymakam tarafından büyütülmüş gençtir. Sevdiği kız Muazzez için her şeyi göze alır. Katil olmayı bile…

Muazzez: Kaymakamın kızıdır. Herkes onu kendi duygularına göre kullanır. Sevdiği erkek olan Kuyucaklı Yusuf’a kavuşur, ama yine de kendisini rahat bırakmazlar.

Kaymakam: Dürüst bir adamdır. Yusuf’u büyüten kişidir.

Şahande Hanım: Kaymakamın karısıdır. Kötülüğün sembolü olur. İntikam hissi o kadar kuvvetlidir ki kızının hayatını bile mahveder.

Kuyucaklı Yusuf Roman Özeti

Yusuf yaşadığı yerin kaymakamı tarafından evlatlık olarak alınmış bir çocuktur. Ona babalık yapan kaymakamın kızı Muazzez ile beraber büyüyen Yusuf, olgunlaşmaya başladıkça Muazzez’e karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Bir gün kasabanın külhanbeyi olan hovardalığıyla ün salmış Şakir, Muazzez’e pazarda laf atar ve bunun üzerine Yusuf’tan da iyi bir dayak yer. Bunu yıllarca unutmayan Şakir, Muazzez’i elde etme planları yapar. Kaymakam’a içki sofrasında kumar oynatarak, onun sarhoşluğundan yararlanıp borçlandırır ve borcuna karşılık da Muazzez’i ister. Yusuf parayı bakkaldan bulur ve borcu öder. Muazzez Yusuf’a olan aşkını itiraf eder. Yusuf ise Muazzez’i komşu köylerden birine kaçırır ve evlenir. Annesi Şahande Hanım’ın içi kinle doludur. Kaymakamın ölmesiyle Yusuf’u gezici köy tahsildarlığına vererek oradan uzaklaşmasını sağlayan Şahande Hanım, kızı Muazzez’i de bir içki sofrasında Şahinin önüne atar. Bunu duyan Yusuf köye döner ve Şahande’yi, Şakir’i ve bu eğlencelere katılan yeni kaymakamı orada vurur. Bu esnada Muazzez’i de vurmuştur.

2.2/5 - (4 votes)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?