Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özeti

  • 13 Aralık 2017
  • 7.767 kez görüntülendi.
Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özeti

KUYRUKLU YILDIZ ALTINDA BİR İZDİVAÇ

HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

KONU: Halley Kuyruklu Yıldız’ın dünyaya çarpacağı söylentilerinin olduğu bir dönemde İrfan Galip’in kendisine mektup yazan Feriha ile evliliği anlatılmıştır.

ÖNEMİ: Dünyaya çarpma ihtimali olan bir Kuyruklu Yıldız sembolize edilerek batıl inançlar, yanlış batılılılaşma eleştirilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

İrfan Galip: Romanın başkahramanı olan şahıs Batılılaşma meraklısıdır. Kadınlardan nefret eder.

Feriha: Modern, eğitimli, kültürlü bir genç kızdır. Kendine fazlaca güvenir ve hiçbir şeyi kafasına takmaz.

ÖZET:

On iki bölümden oluşan roman 5 Mayıs 1910’da dünyaya çarpma ihtimali bulunan bir Kuyruklu Yıldız’ın etrafında gelişir. Defterdar Galip Efendi’nin oğlu olan İrfan Galip’in oturduğu mahalle de Kuyruklu Yıldız nedeniyle korku ve panik içindedir. Kültürlü olan, eğitimli irfan Galip oturduğu mahallenin cahil insanlarla dolu olduğunu düşünür. Hatta evlenilecek bir Türk kızı olmadığından yakınmaktadır.

Kendisiyle alay eden kadınlarla hesaplaşmak için de onları toplayarak onlara Kuyruklu Yıldız hakkında bilgiler verir. Konuşmalarıyla onların cahilliğini yüzlerine vurarak mahalleliden intikam alır. Bu toplantıdan birkaç gün sonra İrfan Galib, çok kültürlü bir bayandan mektup alır. İrfan Galip uzun uğraşlar sonucu kendisine mektup yazan kişinin Feriha olduğunu öğrenir. Roman, Hal- ley Kuyruklu Yıldız’ın dünyanın yakınından geçtiği bir gecede Feriha’yla irfan Galip’in evlenmeleriyle son bulur.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up