Kutsal İsyan Roman Özeti – Hasan İzzettin Dinamo

  • 26 Mayıs 2018
  • 1.833 kez görüntülendi.
Kutsal İsyan Roman Özeti – Hasan İzzettin Dinamo

ROMAN: KUTSAL İSYAN

YAZAR: HASAN İZZETTİN DİNAMO

TÜRÜ: Kurtuluş Savaşı romanı

ÖNEMİ: 1966-1967 yılları arasında 8 cilt olarak basılmış olan eser Millî Mücadele üzerine yazılan en uzun soluklu roman olarak bilinmektedir.

KONUSU: Çok ayrıntılı olarak kaleme alınmış, edebi dille yazılmış olan eser tamamıyla yaşanan gerçeklere dayanan kurgusuyla Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Romanda yer alan kişiler, tüm ciltlerde tarihi şahıslardan alınmıştır. Millî Mücadele yıllarını anlattığı için savaşa katılan, savaşta cephe gerisinde olan, Millî Mücadele’nin karşısında ya da yanında siyasi fikirleriyle ön plana çıkan her kesimden şahıs romanda yer almıştır.

ÖZET.

Sadrazamın İstanbul’dan gönderdiği telgrafta: ‘İstanbul’da bulunmanız uygun olur.’ demesi ne demekti? Demek ki İstanbul bir ana-baba günü yaşıyordu. Kıyıda köşede kalmış aklı başında kişilerin payitahtta bulunması gereken günler gelip çatmıştı. Talat Paşa’nın harp kabinesi, düşeli beri en önemli ikinci olay, İzzet Paşa kabinesinin düşüşüydü. Bundan sonra, iktidar, karanlıkta nöbet bekleyen karanlık zümrelerin, hırsların, belki de gerçek yurt düşmanlarının eline geçecekti, izzet Paşa, son namuslu sadrazam sayılabilirdi. Rauf Bey, Fethi Bey gibi kaliteli hürriyetçi ve yurtsever arkadaşlarıyla birlikte büyük bir iyi niyetle de kabinesini güçlendirmişti. (1. Kitap Arka Kapak Yazısı)

Bu iyi insanlar, Mustafa Kemal’e yol parasını nereden bulacaklarını bir türlü kesti- remiyor, arpacı kumrusu gibi düşünüp duruyorlardı. En sonra uslarına geldi: Çoluk çocuklarının süs eşyalarını satarak paraya çevirmek. Kadınlar, süslerinin arkasından istediklerince ağlayabilirlerdi. Başka hiçbir çare yoktu. İyice hesaplayınca bütün bu süs eşyasını eritmiş olduğunu anladılar ve umutsuzluğa düştüler. (3. Kitap Arka Kapak Yazısı)

 

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.