Kurtlar Sofrası Roman Özeti – Atilla İlhan

  • 27 Mayıs 2018
  • 4.237 kez görüntülendi.

Kurtlar Sofrası Roman Özeti – Atilla İlhan

Kurtlar Sofrası romanı, Atilla İlhan tarafından kaleme alınmıştır. Siyasal bir roman olan Kurtlar Sofrası, yazarın 27 Mayıs öncesini anlattığı önemli bir tarihi belge niteliğindedir.

ROMAN: KURTLAR SOFRASI

YAZAR: ATTİLA İLHAN

TÜRÜ: Siyasal roman

ÖNEMİ: 27 Mayıs öncesi Türkiye’sindeki iş çevrelerini, basın hayatını, eğlence endüstrisini, gençliğin içinde bulunduğu durumu anlatmak için ele alınmış bir romandır.

KONUSU: 27 Mayıs öncesi memleketin içinde bulunduğu kargaşa ortamını, kısa yoldan zengin olan insanları, faili meçhul cinayetleri, basın mensubu Mahmut Ersoy şahsında anlatan bir romandır.

ŞAHIS KADROSU:

Mahmut Ersoy: Romanın başkahramanıdır. Önemli bir gazetecidir. Ülkede yapılan yolsuzlukları ve kirli işleri araştırmaktadır. Ancak faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir.

Ümid: Mahmut’un kız arkadaşıdır. Mahmut’un ölümünden sonra olayların sis perdesini kaldırmaya çalışmıştır.

Mordohay ve Seyit Sabri: Her tür dümeni ve işi çevirebilecek yapıda iki arkadaştır. Birlikte kurdukları işler neticesinde kazandıkları paralar oluk oluk akmaktadır. Kirli işler yapan kişilerle ilişkileri vardır. Birçok konuda çok zıt fikirleri olmasına rağmen aynı şeyi düşündükleri tek alan ise para kazanmaktır.

ÖZET:

Mahmut Bey önemli bir haber üzerinde çalışmaktadır. Kendisi yolsuzlukların üstüne giden bir gazetecidir. Kâtip Rıza ile mutlaka görüşmesi gerekir ve onunla buluşma zamanını önceden haber alan gangsterler Mahmut Bey’in üzerine çullanırlar. Mahmut Bey onlardan kurtulur. Daha sonra Kâtip Rıza’nın izini bularak onu gangsterlerin elinden kurtarır. Gazetede çalışan Ragıp da siyasi atmosferden dolayı tedirgindir çünkü tutuklanma korkusu vardır. İbrahim ise kirli işlerin adamıdır. Mordohay’ı ve Seyit Sabri’yi etkisi altına almıştır. Bu iki şahıs her tür işi çevirebilmektedirler. Çevirdikleri işlerden oluk oluk para akmaktadır. Para avcısı iki şahıstır. Denizde başsız bir erkek cesedi bulunmuştur. Öldürülen kişinin Mahmut Bey’in araştırmalarına göre bu iki şahsın işlerine burnunu soktuğu anlaşılmaktadır. Bu cesetin Mahmut Ersoy’a ait olduğu anlaşılır. Ülkedeki faili meçhul cinayetlere bir yenisi daha eklenir. Basının susturulmaya çalışıldığını düşünen Mahmut Ersoy, ölmeden önce arkadaşı Ümid’e “Memleket bir kurtlar sofrasına dönmüş ise isyan haktır.” demiştir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?