Kurt Kanunu Roman Özeti – Kemal Tahir

  • 28 Mayıs 2018
  • 3.208 kez görüntülendi.

ROMAN: KURT KANUNU

YAZAR: KEMAL TAHİR

TÜRÜ: Siyasal roman

ÖNEMİ: Dönemim olaylarını gerçekçi bir bakış açısıyla, iç hesaplaşmaları anlatmasıyla başarılı bir romandır.

KONUSU: İttihat ve Terakki’nin kendi iç hesaplaşmaları ve Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında izlenilen politikalar romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Kara Kemal: İttihatçıların bir numaralı adamıdır. Sakin ve iradeli bir karakterdir. Güç ve iktidar karşısında şımarmayan, duruşunu bozmayan insanların sembolü olmuştur.

Emin Bey: Eski İttihatçıdır. OsmanlI aydın karakterinin hesaplaşmasını temsil eden şahıstır.

Abdülkerim: Deli dolu, hovarda bir tiptir. Kabadayı kişiliğini bozmadan sonuna kadar Kara Kemal’e sadık kalmıştır.

ÖZET:

1925 yılından 1930’lu yıllara kadar yeni kurulan Cumhuriyette çok büyük değişimler olmuştur. İstiklal Mahkemeleri kurulmuş, inkılâplar gerçekleştirilmiştir. Bu arada da ülkede savaş sonrası zenginler çıkmaya başlamış ve devlet eliyle zenginleşenler baş göstermiştir. Bu ortamda İzmir Suikastı gerçekleşmiştir. Suikast ittihat Terakki’nin önemli kişilerinden Kara Kemal-Küçük Efendi üzerine yakılmıştır. Kara Kemal kendi eliyle kurduğu şirketlerin, ilişkilerin bu süreçte bir bir yıkıldığını görmüştür. Kurtlukta düşeni yemek kanundur. Yakınında sadece Gurbet Halası, Kâhya Hasip ve Abdülkerim kalmıştır. Polis takibinden eski bir paşa hanımı olan Semra Hanım a sığınarak kurtulmaya çalışır. Daha sonra da arkadaşı eski İttihatçı Emin Bey’e sığınır. Daralan polis çemberi Kara Kemal’i Emin Bey’in evinde sıkıştırır. Teslim olmayan Kara Kemal, kafasına sıkmıştır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?