Kürk Mantolu Madonna Özet – Sabahattin Ali

  • 21 Mayıs 2018
  • 16.707 kez görüntülendi.

Kürk Mantolu Madonna Özet – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna romanı anı türünde yazılmıştır . Uygarlık çatışmasından bunalan , bilinç akışı gibi modern teknikler kullanarak kaleme alınmış , anlatılmıştır. İnsanlarla sağlıklı ilişki kuramayan ve bu sebeple hayata küsmüş Raif Efendi’nin ; Maria ile olan üç aylık beraberliği ve bu beraberlikten olan kızının;çağrıştırdıkları ve hayal ettikleri arasındaki çelişkili bağı anlatır.

ROMAN: Kürk Mantolu Madonna

YAZAR: Sabahattin Ali

TÜRÜ: Roman (Aşk)

ÖNEMİ: Aşkı ve tutkuyu çok iyi anlatan merkez romanlardan biri olması nedeniyle önemli bir eserdir.

KONUSU: Raif Efendi’nin Almanya’da tanıştığı Maria diğer adıyla Kürk Mantolu Madonna ile olan aşkı, kitabın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Raif Efendi: Kitabın ana kahramanıdır. Maria’ya aşıktır ve onu Almanya’da bırakır ancak tekrar göremez. İçine kapanık, sessiz, sakin bir yapısı vardır.

Maria Puder: Kürk Mantolu Madonna tablosundaki kadındır. Raif Efendi ile aşk yaşasa da kavuşamadan ölür. Raif Efendi’den kızı olduğu sonradan anlaşılır.

Rasim: Raif Efendi’nin iş arkadaşıdır. Raif Efendi’nin çekmecesinden aldığı kitapla onun hayatı hakkında bilgi sahibi olur.

 

Kürk Mantolu Madonna Roman Özeti

Rasim, Raif Efendi ile aynı odada çalışmaktadır. Raif Efendi sessiz, sakin bir adamdır. Rasim yapılacak bir çevirinin yetişmesi gerektiği için, işe gelmeyen Raif Efendi’nin evine girer. Raif Efendi kalabalık bir evde ezilmektedir. Evin geçimini de kendi maaşı ile karşılar. Raif Efendi’nin çekmecesinde bir kitap vardır. Kitap Raif Efendi’nin hayat hikayesi ile oluşturulmuştur. Raif Efendi sabun fabrikası sahibi babası tarafından Almanya’ya işleri öğrenmesi için gönderilmiştir. Almanya’da bir sergide Kürk Mantolu Madonna adlı bir tablo görür. Tabloya uzun uzun bakar. Tablo ile ilgili sorular soran Maria Puder tablodaki kadındır ve kürk manto giymektedir. Raif Efendi kürk mantolu kadına sırılsıklam âşık olur. Bir süre sonra kadın da aşkını itiraf eder. Türkiye’ye Maria’yı yanına aldırmak vesilesiyle tekrar dönen Raif Efendi,mektuplarının karşılıksız kalması üzerine merak içinde kalır ve ondan bir daha haber alamaz. Yıllar sonra Maria’nın kuzeni ile İstanbul’da karşılaşan Raif Efendi Maria’nın öldüğünü öğrenir. Kuzeninin yanındaki kız ise Raif Efendi ile Maria’nın kızıdır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?