Kurbağacık Roman Özeti – Aka Gündüz

  • 29 Mayıs 2018
  • 2.000 kez görüntülendi.

ROMAN: KURBAĞACIK

YAZAR: AKA GÜNDÜZ

TÜRÜ: Sosyal-aşk romanı

ÖNEMİ: Birbirini seven iki gencin tüm engellemelere rağmen verdikleri mücadelenin güzel bir örneği olması açısından önemlidir.

KONUSU: Zengin bir ağa kızı olan Aysel ile onu seven fakir köy delikanlısı Ali’nin, sonu kavuşma ile biten aşk hikâyesi romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Ali: Romanın başkahramanıdır Fakir bir delikanlıdır. Jandarma karakolunda kâtip olarak çalışır. Aysel’i sever ve onun evlenmek için her yolu dener. Romanın sonuna doğru maaşı ve statüsü artacaktır.

Aysel: Zengin bir ağanın kızıdır. Sabırla Ali’yi bekler ve romanın sonunda ona kavuşur.

Hacı Nazif: Yuvaköy adlı köyün zenginlerinden olan bir ağadır. Kızını Ali’ye vermemek için çok uğraşır. Hatta iftira atmaktan bile çekinmez. Zengin olduğu için, köyde işlerini nüfuzuyla halletmeye çalışır.

ÖZET:

Aysel 15 yaşındadır. Hacı Nazif’in tek çocuğu olan Aysel, kâtip olan Ali ile duygusal bir ilişki yaşamaktadır. Bu durumu öğrenen baba Hacı Nazif, Ali’yi kâtiplikten attırır ve kızına da tepki gösterir. Ali’nin kâtiplikten amiri olan çavuş ise evli ve üç çocuğu olmasına rağmen Aysel’i kendine ister. İstediği olmayınca da intikam için Ali’yi tekrar işe alır. Hacı Nazif ise nüfuzunu kullanarak karakol çavuşunun yerine yeğenini atatır. Hacı Nazif, Ali’den ve ailesinden rahatsızdır. Ali’yi evlerinin önünde döver. Ali ise durumu kaymakama şikâyet eder. Kaymakam Sadık Çavuş’u dayak olayından dolayı görevinden alıp hapse attırır. Ali ise dokuz köyün salgın kâtibi olur. Ali Aysel’i yine ister ama babası yine vermez. Hacı Nazif, Ali’den kurtulmak için ona iftira atar. Derisini yüzdüğü kurbağayı karısının düşürdüğü cenin olduğunu iddia edip, Ali’yi suçlu göstererek şikâyet eder. Ancak gerçek çok geçmeden anlaşılır ve Hacı Nazif, kızı Aysel’i Ali’ye verir.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (2 Yorum)

  • Emine Sevinç ôztin

    Kitap özetleriniz için teşekkürler…İngilizce romanların İngilizce ôzerleri de var mı acaba? Yoksa sorun değil… emeğinize sağlık…tekrar teşekkür ederim..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?