Kumral Ada Mavi Tuna Roman Özeti – Buket Uzuner

  • 30 Mayıs 2018
  • 3.213 kez görüntülendi.

ROMAN: KUMRAL ADA MAVİ TUNA

YAZAR: BUKET UZUNER

TÜRÜ: Psikolojik roman

ÖNEMİ: Geriye dönüşlerle anlatılan bir aşk öyküsünü işlemesi açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Tuna’nın Ada’ya duyduğu derin aşk ve Ada’nın ölen sevdiği Aras’ı hayalinde ölümsüzleştirmesi romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Tuna (Mabel): Romanın ana karakteridir. Duygusal bir şahıstır. Onun hayalleri ve geri dönüşleriyle roman şekillenir. Ada’yı hep uzaktan sever.

Ada: Tuna’nın âşık olduğu bayandır. Tuna onu çocukluğundan beri sever ancak Ada’nın Aras’a duyduğu aşk vardır. Sevdiği adam ölür ve onun hayalinde ölümsüz aşk olarak kalır.

Araş: Tuna’nın abisidir. Romanın yarısında ölür. Ada’nın sevdiği adamdır.

ÖZET:

Ülke bir iç savaş yaşamaktadır ve Tuna da bir sabah evinden savaş nedeniyle alınır. Tuna ise hem dışarıdaki savaş hem de kendi iç dünyasındaki içsel savaşla mücadele eder. En büyük hatırası Ada’dır. Ada, Meriç, Araş, Tuna dörtlüsü etrafında şekillenen Kuzguncuk anılarını roman boyunca geriye dönüşlerle düşler. Babası terzi olan Tuna’nın Araş adlı bir de kardeşi vardır. Bu isimler yaşanılan coğrafyaların adlarıdır. Tuna’nın komşusu ise film yıldızları Süreyya Mercan, Pervin Gökay ve kızları Ada’dır. Çocuk yaşta Tuna, Ada’ya karşı aşk duygularıyla yaklaşır. Araş ise güçlü kişiliği ve fiziğiyle Ada’nın büyülendiği kişidir. Tuna Ada’yı düşlerinde yaşatır. Kumral Ada ve Mavi Tuna’nın aşkı Aras’ın ölümüyle sessizliğe bürünür. Ada, Aras’ı sonsuza dek sever; Tuna ise aşkını hep içinde saklar. Ada aslında onun ilgisini bilir ve ona Mabel adını takar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?