Kumkurdu Roman Özeti – Asa Lind

  • 12 Eylül 2021
  • 406 kez görüntülendi.

İçindekiler

Kumkurdu Roman Özeti – Asa Lind

Kumkurdu Pegasus Yayınlarından üç cilt olarak yayımlanmıştır. Hem büyüklere hem çocuklara hitap eden bir hikâye kitabı. 2016 yılında yayımlanan serinin ciltleri; Kumkurdu, Daha Fazla Kumkurdu ve Daha da Fazla Kumkurdu. Bu yazıda Asa Lind kaleminden çıkan Kumkurdu Özeti bulabilirsiniz. Dilin, oluşumu ve gelişimini, varlıkların başlangıcı ve sonucunu felsefi bir yaklaşımla iletiyor Asa Lind. Kumkurdu kitabı içerisinde zaman zaman şiirlere de yer verilmiştir.

Türü:

Roman

Önemi:

Eğlenceli ve merak uyandıran hikayeleri ile okuyucuları kendine hayran bırakmıştır. Felsefi, psikolojik ve edebî yönleri oldukça güçlü bir kitaptır. Kumkurdu kitap incelemesi yapıldığında üstkurmaca tekniği özellikleri görülür.

Kumkurdu Özeti

Zackarina, anne babasıyla beraber deniz kenarında yaşayan bir çocuktur. Yazları denize girmekten oldukça hoşlanır. Babasına hava durumunun çok sıcak olmasından dolayı denize girmek isteğini söyler. Babası ise gazete okuduğundan ve müsait olmadığından dolayı reddeder, onu geçiştirir. Zackarina, babasının böyle yapmasına sinirlenir ve çukur açmak için kumsala iner. Çukuru kazarken içerisinden büyük bir kumkurdu çıkar. Zackarina, bunu gördüğünde ilk başta hangi hayvan olduğunu anlayamaz. Kumkurdu, kendisini ona tanıtır. Zackarina ise neden denize giremediğini kum kurduna anlatır. Kumkurdu bunu çözebileceğini söyleyerek fırlar ve babasının elinde olan gazeteyi koparıp atar. Daha sonrasında babası Zackarina’ya denize girmeyi teklif eder ve beraber güzelce eğlenirler.

Herkes Çalışıyor, Yalnızca Çalışıyor!

Zackarina sabah vakti uyanır ve canı bir şeyler yapmak ister. Annesine saklambaç oynamayı ve babasına balık tutmayı önerir, ancak ikisi de bugün çalışacaklarını söyleyerek, kızlarını reddeder. Zackarina, bu duruma sinirlenir ve sahile iner. Burada Kumkurdu ile karşılaşır. Kumkurdu hiçbir şey yapmadan öylece oturur. Kumkurdu’na annesinin ve babasının kendisiyle eğlenmediğini söyleyerek, derdini anlatır. O ise şu anda çalıştığını belirtir. Zackarina, ona yardım eder ve yanına oturarak hiçbir şey yapmama işini yapar. Daha sonra kumkurdu işlerini söyler ve sahili temizler, taşları ayırırlar. Babası ve annesi sahile gelince, onları götürür ve yaptıklarını gösterir.

Bisikletli Tatil Fotoğrafları

Zackarina, sulu boyaların olduğu bir resim yapar. Babasına bunu gösterir ve duvara asmak ister. Babası ise duvarda çok resim olduğu için onu asacak herhangi bir yer olmadığını söyler. Zackarina, anne ve babasına kampta çekinmiş oldukları bir fotoğrafı göstererek onu kaldırmalarını söyler. Bu fotoğrafta yer almadığını da belirtir. Annesi ve babası henüz o zaman dünyada olmadığını söyler. O zamanlar nerede olduğunu da merak eder. Babası bunlar zor sorular diyerek, kızını geçiştirir. Zackarina, sinirlenir ve resimleri buruşturarak çöpe atar. Kumkurdu ona gelişme evrelerini anlatır. Daha sonrasında kendisinin önceden ne olduğunu Kumkurdu’na sorar. Kumkurdu da bunu sadece sen bilirsin der ve denize doğru gider. Eve gittiğinde, babasının resmini tavana astığını görür.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?