Küllerin Günü Roman Özeti – Jean-Christophe Grangé

  • 06 Haziran 2021
  • 224 kez görüntülendi.

Küllerin Günü Roman Özeti – Jean-Christophe Grangé

Küllerin Günü Romanı Jean-Christophe Grangé’nin 17 Mart 2021 tarihinde Doğan Kitapçılık etiketiyle çıkan romanı oldukça ilgi çekici. Bu yazıda Küllerin Günü özeti ve Küllerin Günü kitabı hakkındaki detayları bulabilirsiniz. 280 Sayfalık kitap okuyuculardan tam not aldı. Polisiye romanlar kategorisinde yer alan kitabın çevirisini Tankut Gökçe üstlenmiştir.

Türü

Polisiye Roman

Önemi

Son Av isimli kitabında yer alan ekibin yeni bir gizemi aralamasını okuyoruz. Önceki kitaptan tanıdık isimler Komiser Niemans ve yardımcısı Ivana burada da gizemli bir cinayeti araştırmak için bulunuyor.

Şahıs Kadrosu

Pierre Niemans, üstü örtülmeye çalışılan bir cinayeti çözmeye kararlı komiser.

Ivana, Komiser Niemans’ın yardımcısı.

Samuel, Öldürülen rahip.

Jakob, Topluluktaki tüm düzeni sağlayan rahip, vaiz.

 

Küllerin Günü Özeti

Son Av kitabından sonra efsane haline gelen Pierre Niemans ve yardımcısı Ivana yeniden okur ile buluşuyor. Fransa’da kurulan din yolunda, toplumdan kendini soyutlamış Tebliğciler isimli bir toplulukta şüpheli bir ölüm meydana gelir. Aslında topluluk içerisinde bu ölüm gayet olağan karşılanır ve kimse bunun hakkında konuşmaz. Fakat yeni gelişmeler ve inceledikçe açığa çıkan sırlar tam tersini söylemektedir.

Tebliğciler topluluğunda bildiğimiz anlamda herhangi bir lider yoktur. Fakat herkesin dış dünya ile bağlantısını sağlayan ve bölgeyi çekip çeviren, düzenin devam etmesini sağlayan kişi Jakob isimli rahiptir. Bu rahip aynı zamanda topluluğun vaizidir. Tebliğciler kendilerini tamamen din yoluna yani Tanrı’ya adamış sevgi ve saygı dolu bir topluluktur. Bu toplulukta neredeyse şiddetin kelime anlamı bile bilinmemektedir. Bu nedenle bir anda ortaya çıkan Samuel isimli rahibin ölümü herkesi şoka uğratır. Rahibin Domaine kilisesinde bir yıkıntının altında kalarak öldüğü açıklanır. Kimse kimseden şüphelenmez. Çünkü bu toplulukta herkes tam anlamıyla dış dünyadan izole halde yaşamaktadır. Kimse teknolojik aletler kullanmaz, cep telefonu kullanmaz ve dışardan bir evlilik yapamaz.

Fakat komiser Niemans ve yardımcısı bu ölümde bir şeyler olduğunu sezer. Henüz davaya dahil olmadan incelemelerine başlarlar. Bu ölümün inceleme raporu inceciktir ve bu da Komiser Niemans’ın, olay dosyasını eline ilk aldığı andan itibaren kafasını kurcalar. Bunun bir cinayet olabileceğinden şüphelenen komiser olayı araştırmaya başlar. Tebliğciler topluluğu Alsace kırsalında, Domaine adını verdikleri bölgede yaşamaktadırlar. Bu topluluğun üyelerine aynı zamanda Anabaptistler de denmektedir. Polis ekipleri de dahil Tebliğcileri zorlamak ve onların kötü bakışlarını üzerlerine çekmek istemediğinden olayı soruşturmaktan çekinirler. Komiser bu topluluğun sırlarını açığa çıkarmaya kararlıdır. Ve vazgeçmediği şüpheciliği ona her an yeni bir doğruyu gösterir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?