Küçük Şeyler Hikaye Özeti | Sami Paşazade Sezai

  • 19 Şubat 2019
  • 2.274 kez görüntülendi.

Küçük Şeyler Hikaye Özeti | Sami Paşazade Sezai

Türk edebiyatı için yeni bir adım olarak görülen ”Küçük Şeyler ” eseri Sami Paşazade Sezai’nin ; Namık Kemal etkisinden çıkıp , batı tekniği ile hikayeleri ele almıştır. Yapısal olarak modern kısa hikayenin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Anlatım ve yapısal olarak batı tekniği kullanıldı fakat hikayeler gerçekci bir dil ile anlatılmıştır. Sezai bu eserinde Gerçeklilik ve Doğalcılık akımını da öne sürmüştür.

TÜRÜ: Hikaye

ÖNEMİ:  Hikaye hem yapısal hem anlatım bakımından Batı tarzı ile kaleme alınmış ve  edebiyatımıza yeni bir soluk getirmiştir. ”Küçük Şeyler ” eseri edebiyatımızda kısa hikayelerin en temel başlangıcı olarak kabul edilmektedir.Kendisi bir ilke örnek olarak daha sonraki hikayeler ve eserler için de kaynak olmuş diyebiliriz. Buna örnek olarak Halid Ziya Uşaklıgil  , Kırk Yıl adlı anılarında bu kitabın edebiyat için bir ufuk çizgisi olacağını belirtmiştir.

KONUSU: Sâmipaşazâde Sezâi ilk örnek olarak eserinde farklı duyguları bir arada anlatmıştır. Aşk acısı , kaygı , özlem gibi temaları ele almıştır. Farklı hikayeleri bir arada eserinde toplamıştır.

ÖZET:

Batılı teknikle yazılmış olan ilk hikayelerimizden kabul edilen bu eser Sâmi Paşazâde Sezâi tarafından kaleme alınmıştır. Realist Fransız edebiyatının etkisinin olduğu hikayeler de küçük şeyler başarılı bir şekilde hikaye olarak sayfalar arasında yerini almıştır. Yazar eserin ön sözünde de realizmi savunmuştur.” Bu Büyük Adam Kimdir, Hiç, Kediler, Düğün, Pandomima ” gibi ünlü hikayeler bu kitabın içerisinde yer almıştır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?