Küçük Prens Özeti – Antoine de Saint Exupery

  • 23 Şubat 2021
  • 250 kez görüntülendi.

Küçük Prens Özeti – Antoine de Saint Exupery

Küçük Prens tüm dünyada en çok okunan kitaplardan birisidir. Çok kez sinema filmi, animasyonu da yapılmıştır. Çocuk kitabı olarak görülse de aslında yetişkinlere bir çocuk bakış açısından farkındalık anlatmaktadır.

Türü: Roman

Önemi: Küçük Prens çocukların duyarlılıklarını, hayata bakışlarını, dünyanın göz ardı edilen güzelliklerini yansıtır. Çocukların göz ardı edilmemesi ve onlara hak ettikleri değerin verilmesini telkin eder.

Küçük Prens Konusu: Küçük Prens romanında anlatıcı karakterimiz pilottur ve uçağı bozulduğu için çöle inmek zorunda kalır. Orada başka bir gezegenden gelmiş olan Küçük Prens ile karşılaşır ve ikili dost olur. Ardından uzun süre sohbet ederler ve ayrılmak durumunda kalırlar.

Şahıs Kadrosu:

Yazar (Pilot): Pilotun uçağı bozulur ve çöle inmek zorunda kalır. Burada beklediği sırada Küçük Prensimiz ile tanışarak dost olur.

Küçük Prens: Gezegeninde yalnız başına yaşayan ve sadece bir çiçeği olan, çeşitli gezegenleri dolaşan bir karakterdir.

Kral: Gezegeninde tek başına yaşamaktadır ve her şeye hükmettiğini sanmaktadır.

Küçük Prens Roman Özeti

Pilot (anlatıcı) küçükken fil yutmuş bir boğa yılanı resmi yapar ve bu resmi birçok kişiye gösterir. Fakat hiç kimse resmi fil yutmuş boğa yılanına benzetmez. Daha sonra resim yapmak yerine tarih, coğrafya öğrenmesi öğütlenir. O da büyüyüp pilot olur. Sahra Çölünden geçerken uçağı arızalanır ve zorunlu iniş yapar. Uykuya daldığı sırada Küçük Prensin sesi ile uyanır. Küçük Prens ondan koyun resmi çizmesini ister. Fakat pilot, fil yutan yılan resmi çizer. Fil yutan yılan resmi değil, koyun resmi istediğini belirtir.

Pilot, Küçük Prensin cevabına çok sevinir. Çünkü hiç kimse daha önce resmin fil yutan yılan resmi olduğunu anlayamamıştır. Pilot bir kutu çizer ve kutunun içinde koyun olduğunu belirtir. Küçük Prensimiz de kendinden bahsetmeye başlar. Bir gezegende yalnız yaşamaktadır ve bir çiçeği, üç tane de volkanı vardır.

Küçük Prensimiz gezegen gezegen dolaşmakta ve dolaştığı yerlerde farklı kişilerle karşılaştığını anlatır. Son olarak dünyaya gelir ve bir tilkiyi evcilleştirir. Tilkiden öğüt alır. İkili sohbetine devam ederken Küçük Prensimiz gezegenine dönmesi gerektiğini söyler ve pilot dostundan ayrılacağına çok üzülür. O da uçağını tamir ederek kendi ülkesine döner.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?