Küçük Paşa Romanı Özeti – Ebubekir Hazım Tepeyran

  • 21 Aralık 2017
  • 7.981 kez görüntülendi.
Küçük Paşa Romanı Özeti – Ebubekir Hazım Tepeyran

ROMAN : KÜÇÜK PAŞA

YAZAR: EBUBEKİR HAZIM TEPEYRAN

TÜRÜ: Köy romanı

ÖNEMİ: ilk köy romanı kabul edilen Karabibik kimi araştırmacılar tarafından uzun hikâye olarak adlandırdığından dolayı, edebiyatımızın ilk köy romanı olarak bu eserin gösterilmesi Küçük Paşa’nın en önemli yanıdır.

KONUSU: Keleşoğlu Ali’nin ailesinin İstanbul’a gelişi, oğulları Salih’in Paşa konağındaki zengin yaşamından tekrar köye gönderilmesi ve onun acı dolu ölümü konu olarak seçilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Küçük Paşa: Köyden İstanbul’daki paşa konağına getirilen başkahramandır. Asıl adı Salih’tir. Konakta el üstünde tutulurken Paşa’nın ölümüyle köye gönderilmiş ve köyde kendisini kurtlar parçalamıştır.

Keleşoğlu Ali: Saf, temiz bir Anadolu köylüsüdür. Küçük Paşa’nın babasıdır.

Sadrazam Paşa: Küçük Paşa’yı evladı gibi seven iyi yürekli bir insandır. Onun ölümü Küçük Paşa’nın da ölümünün başlangıcı olur.

ÖZET:

Niğdeli Keleşoğlu Ali saf, temiz bir Anadolu gencidir. Askerlik için İstanbul’a gelir. Kamil adındaki hemşehrisi İstanbul’da ona yardımcı olur. Kamil, Ali’nin köyde bıraktığı hamile eşini İstanbul’a getirtip Sadrazam’ın doğacak çocuğu için sütanne olmasını sağlar. Eşi Selime ve oğlu Salih, İstanbul’a gelerek konağa yerleşirler. Yedi yıl sonra Keleşoğlu Ali köye dönmek için eşini ve Salih’i alır. Ancak Paşa Salih’i öz evladı gibi gördüğü için bırakmaz. Konakta herkes Salih’e Küçük Paşa demektedir. Keleşoğlu Ali ile Selime ise köye dönünce ayrılırlar ve başkalarıyla evlenirler. Salih ise Paşa’nın ölmesiyle konaktan çıkartılır ve köyüne gönderilir. Küçük Paşa köyde bir boşluğa düşer ve alışamaz. Babası yeniden askere alınır, üvey annesi ise Küçük Paşa’ya olmadık eziyetler yapar. Üvey anne onu sokağa atar. Paşa’nın karısı ise rüyasında eşini görür. Paşa Salih’i gönderdiği için eşine sitem etmektedir. Kadın vicdan azabı çeker ve Salih’i köyden İstanbul’a göndermesi için Kaymakam’a telgraf çeker. Ancak Salih telgraftan üç gün önce sokakta kurtlar tarafından parçalanmıştır.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.