Küçük Dünya Roman Özeti – Emine Işınsu

  • 23 Mayıs 2018
  • 1.747 kez görüntülendi.
Küçük Dünya Roman Özeti – Emine Işınsu

ROMAN: KÜÇÜK DÜNYA

YAZAR : EMİNE IŞINSU

TÜRÜ: Sosyal-Psikolojik roman

ÖNEMİ: Bir kadının küçük dünyasından bahsetmesi ve olayların tasavvuf düşüncesi çerçevesinde anlatılması açısından önemlidir.

KONUSU: Ferit ile evli olan Nur’un Ferit’in arkadaşı Murat ile duygusal yakınlık yaşaması ve daha sonra hakikati bulup bu duygulardan kurtulması romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Nur: Romanın ana kahramanıdır. İyi bir tahsil görmüştür. Annesinden çok etkilenir. Ferit’le evlenen Nur, yanlış duygulara kapılmaktan son anda kurtulur.

Ferit: Nur’un eşidir. Urfa’da yaşayan önemli bir devlet memurudur. Nur’a göre Ferit sadece kendini düşünen basit bir kişidir.

Murat: Ferit’in arkadaşıdır. Nur ile aralarında bir yakınlaşma vardır.

ÖZET:

Nur genç bir kadındır. Kocasının memuriyeti dolayısıyla Urfa’da yaşar. Nur’un hayatında annesinin baskısı çoktur. Annesi gibi yaşamak, onun gibi giyinmek, onun seçtiği mesleği yapmak zorundadır. Ancak annesinin muhalefetine rağmen Nur, üniversite arkadaşı Ferit’le evlenir ve Urfa’ya yerleşirler. Urfa’da Ferit’in arkadaşı Murat’la tanışır. Arkeoloji asistanı olan Murat sıra dışı bir kişiliktir. Nur, Murat’ı kocasıyla kıyaslamaya başlar. Bu kıyaslamalar Murat’ı sevmek üzere olduğu bir duruma kadar gelir. Tam bu duygularla dolu olduğu bir gün eski Urfa çarşısında ihtiyar bir adamla karşılaşır. Bu adam o kadar çok etkiler ki Nur’u ona “Kaderini zorlama!” dediğini hisseder. Bu olayın ardından Rifaî ve Mevlevî Şeyhi Ziyaeddin Efendi’yi ziyaret eder. Bu ziyaret Nur’un hayatını aydınlatır ve Nur eşi Ferit’e, doğacak çocuğuna ve kendi küçük dünyasına dönüş yaparak huzuru yakalar.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up