Köyün Kamburu Roman Özeti – Kemal Tahir

  • 31 Mayıs 2018
  • 3.374 kez görüntülendi.

ROMAN: KÖYÜN KAMBURU

YAZAR: KEMAL TAHİR

ÖNEMİ: Yedi Çınar Yaylası ve Büyük Mal adlı romanlarla bir üçleme içerisinde yer alması ve köy hayatını başarıyla anlatması açısından önemlidir.

TÜRÜ: Sosyal Roman

KONUSU: Kambur ve çalık olan Kerim’in ırgatlıktan başlayarak ağalığa kadar yükseldiği hayat hikâyesi romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Çalık Kerim Ağa: Romanın başkahramanıdır. Köyün kamburuyken ağası durumuna gelen bir şahıstır. Çalışma hırsı olan, inatçı ve gaddar biridir.

Parpar Ahmet: Çalık Kerim Ağa’nın babasıdır. Karısını çokça dövmektedir. Kendisi de dövülerek öldürülür.

ÖZET:

Çorum köylerinden Narlıca’da tarihler 1900’lü yılları göstermektedir. Çalık Kerim, on iki yaşında yetim kalmıştır. Tütün kaçakçısı Gâvur Ali tarafından Bafra’ya laz ağalarına hizmetkâr olarak götürülmüştür. Yıllar sonra Narlıca’ya dönüp köyün muhtarı ve Uzun İmam tarafından evlendirilmiş olan Çalık Kerim Parpar Ahmet’in oğludur. Babası Parpar Ahmet ise karısı Ayşe’yi sık sık ve yok yere dövmektedir. Buna içerleyen köylüler, bir gün Parpar’ı, içine doluşmuş ecinnilerden kurtarmak için, ahırın orta direğine bağlayıp adamakıllı dövmüşlerdir. Bu olay üstüne de Parpar yediği dayakların etkisiyle ölmüştür. Çalık Kerim ise anasının yediği dayaklardan olacak, yedi aylıkken doğmuştur; kamburdur, çalıktır. Sakat büyüyen Çalık Kerim, çobanlık ve köy camisinde müezzinlik yapar. Çorum medresesinde de molla ve ders hocası olur; adı ise Çalık Hafız’dır artık. Yıllar sonra Narlıca’ya dönen Çalık Hafız, köyü haraca kesen eşkıyalarla savaşmış ve onları sindirmiştir. Bir çerçi dükkânı açmış ve ortağı Petek Kadın’la evlenmiştir. Ekonomik gücü de elinde tuttuğundan dolayı bir zamanların Çalık Kerim’i, Çalık Hafız olup sonra da ağalığa kadar yükselmiştir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?