Bizim Köy Roman Özeti – Mahmut Makal

  • 03 Mart 2018
  • 4.513 kez görüntülendi.
Bizim Köy Roman Özeti – Mahmut Makal

Bizim Köy Roman Özeti – Mahmut Makal

Bizim Köy romanı Mahmut Makal’ın güzel eserlerinden biridir. Yazarımız kendi hayat öyküsünü bu romanda yazmıştır. Otobiyografik bir eser niteliği taşıyan Bizim Köy romanı yaşanmış olaylardan oluşmuştur.


ROMAN: BİZİM KÖY

YAZAR: MAHMUT MAKAL

ÖNEMİ: Yayınlandıktan sonra tepkileri üzerine çeken, köy gerçeklerini dile getiren ve köy hayatını anlatan diğer romanların başucu eseri olarak kabul edilen bir romandır.

TÜRÜ: Otobiyografik roman

KONUSU: Mahmut Makal’ın 18 yaşında bir köy öğretmeni iken Varlık dergisine gönderdiği köy notları ile oluşmuş eserdir, yaşanmış köy gözlemleri yer almıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Mahmut Makal: Köy enstitülü genç bir öğretmendir. “Bir el dürtüklüyor içimden. Her gördüğüm insan, hayvan, eşya sanki ‘Beni dile getir.’ diye sesleniyor bana. Anadolu’nun bilinmeyen köyünü anlatmak istiyorum.” diyen yazar aydınlanmanın sembolü olarak gördüğü öğretmen ile Anadolu gerçeklerini anlatmıştır.

ÖZET:

1940’larda Orta Anadolu’nun iki yoksul köyünde yaşananlar ve köylülerin yoksullukları anlatılmıştır. Köylerden biri yazarın kendisinin köyü, diğeri ise yazarın kendi köyüne 10 saatlik yürüme mesafesindeki köydür. Bu köyde 18 yaşında öğretmenliğe başlamıştır. Geçim derdindeki köyden ve köylüden manzaraları anlatan yazar birçok konuyu belli başlı bölümler halinde okuyucusuna aktarmıştır. . İlkel teknolojiyle yürütülen tarım ve hayvancılık, beslenme bozuklukları, devlet ile köylünün ilişkileri, başlık parası konusu, yanlış değer yargıları, din sömürüsü, işsizlik gibi konular eserde anlatılmıştır. Köye gelen öğretmen yerine yabancı bir hafıza daha yakın duran köylünün yaşadıklarına değinilir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up