Korsan Çıkmazı Roman özeti – Nezihe Meriç

  • 18 Mayıs 2018
  • 3.007 kez görüntülendi.

ROMAN: KORSAN ÇIKMAZI

YAZAR: NEZİHE MERİÇ

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEM: Modernleşme yolundaki Türkiye’de gelenekler içinde yaşayan ve çatışmalara uğrayan şehir insanın yaşamasını masaya yatırması açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Cumhuriyetin değerlerini özümsemiş olan Meli ve arkadaşlarının eskimiş değer yargılarıyla çatışması romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Meli: Romanın ana karakteridir. Eserin duygu ve düşünce yapısı bu şahıs çevresinde şekillenir. Duygularından çok aklıyla hareket eden bir kadın karakterdir. Kendi mutluluğu kızında gizlidir.

Ahmet: Küçükken annesini kaybetmiş ve babası başkasıyla evlenmiştir. Babasıyla anlaşamayan bir avukattır.

Berni: Meli’nin yakın arkadaşıdır. Ona benzer. Atatürk ilke ve inkılaplarını hayat tarzı olarak görmektedir. Meli’nin komşusudur ve Meli’nin kızı Su’ya bakmaktadır.

ÖZET:

Meli, Beyoğlu’ndaki evine gitmek için yol alır. Evi Korsan Çıkmazı adı verilen bir sokaktadır. Otobüste eski arkadaşı Avukat Ahmet ile karşılaşan Meli burada geriye dönüşlerle geçmişini düşünür. Meli o akşam onunla yemek yemeyi ister ve kocası Adnan’ı da çağırır. Yemekten sonra, Meli’ye sarkıntılık eden adamlarla kavga eden Adnan karakolluk olur. Meli’nin yakın arkadaşı Berni ise Meli’nin komşusudur. Kocasıyla pek anlaşamayan duygulu ve inançlı bir kadındır. Meli ise çocuklarını düşünmeye sevk eden bir öğretmendir. Avukat arkadaşı Ahmet hükümetçe aranmaktadır ve Meli’nin odası basılır, orada bulunur. Odada bulunma sebebi ise Ahmet’in o akşam hastalanması ve Sofia ile birlikte onu iyileştirmek için yatağa yatırmalarıdır. Adnan ise Berni’nin çocukluk arkadaşıdır. Meli Adnan ile evlenmiş ve Su adında da çocukları olmuştur.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?