Körlük Roman Özeti – Jose Saramago

  • 04 Haziran 2021
  • 609 kez görüntülendi.

İçindekiler

Körlük Roman Özeti – Jose Saramago

Körlük salgınla beraber birçok kitap ve film de ilgi odağı oldu. Kitapla ilgili birçok merak edilen var. Körlük konusu ve Körlük kitabı yorum bu yazıda bulabileceğiniz başlıklar. Can Yayınları etiketi ile 1999 yılında yazılan 360 sayfalık kitap büyük ilgi gördü. Çağdaş Dünya Edebiyatı arasında yer alan Körlük romanı yayımlandığı yıldan bu yana okuyucuyu kendisine bağlıyor. Orijinal ismi Ensaio sobre a cegueira olan kitap bilim kurgu, gerilim ve gizem romanlarından.

 

Türü

Roman

Önemi

‘Körlük’, 1998 yılı ‘Nobel Edebiyat Ödülü’ sahibi Portekizli yazar Jose Saramago’nun son yıllarda yazdığı en merak edilen kitaplardan. Bir anda hızla yayınlan Körlük virüsünü anlatmasıyla gündem oldu.

 

Körlük Özeti

Bu kitabın en önemli özelliklerinden biri hiçbir şeyin isminin olmaması. Şehirlerin, ülkelerin ya da insanların isimleri yok. Diğer bir özelliği ise kitapta nokta ve virgül haricinde bir noktalama işareti kullanılmamıştır. İsimsiz bir ülkenin isimsiz bir şehrinde birden salgın bir hastalık başlar. Araba kullanan bir adam aniden körleşir. Bu körlük bir hastaneye gittiğinde onu muayene eden doktora da bulaşır. İnsanlar bir anda beyaz körlük adı verilen bir hastalığa yakalanır. Bu körlük her şeyi karanlık yapmak yerine bembeyaz yapar. Salgın yayılır ve hastalığa yakalanan insanlar karantina altına alınmaya başlar. Bir göz doktoru hastalığa yakalanır ve karantinaya alınır fakat eşi de onu yalnız bırakmamak için kör olduğunu söyler. Herkesin kör olduğu bir yerde tüm gerçekleri yalnızca o görür. Bir yandan hasta olacağım korkusu bir yandan da gerçekleri görme tutkusu ile eşinin yanından ayrılmaz. Aynı zamanda bölgede düzen tamamen bozulur. Çeteler kurulur ve güçlüler zayıfa eziyet etmeye başlar. Toplum, görmeyen gözlerle cinayetlere ve tecavüzlere tanık olur. Ahlak ve değer yargıları tamamen yok olur. Karantina bölgesinde ayaklanma çıkar ve herkes kaçmaya çalışır. Şehirde hastalık tamamen yayılmıştır. Doktor ve eşi evlerine döndüğünde hastalık da etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Bu kitapta körlüğün aslında bir metafor olarak kullanıldığını ve etkili bir dil anlatımını görüyoruz.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?