Korkuyu Beklerken Hikaye Özeti – Oğuz Atay

  • 02 Haziran 2018
  • 6.108 kez görüntülendi.

HİKAYE: Korkuyu Beklerken

YAZAR: OĞUZ ATAY

TÜRÜ: Hikaye

ÖNEMİ: Oğuz Atay’ın “Beyaz Mantolu Adam, Unutulan, Korkuyu Beklerken, Bir Mektup, Ne Evet Ne Hayır, Tahta At, Babama Mektup, Demiryolu Hikâyecileri, Bir Rüya” adlı hikâyelerini bir araya getirdiği kitabıdır.

KONUSU: Korkuyu Beklerken adlı hikâyede korkak ve mutsuz bir adamın yaşadıklarına yer verilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Korkak Şahıs: Hikayenin ana kahramanıdır. Sürekli korkması ile ün yapmıştır. UBOR METENGA adlı örgütün gönderdiği tehdit mesajı ile hayatı alt üst olur ve yaşamının muhasebesini yapar.

ÖZET:

Hikâyenin kahramanı; korkuyla yaşayan, yalnız biridir. Evine dönerken köpekleri görür ve kaçarak evine gelir. Evinde UBOR METENGA adlı bir örgütten gelen mektuba rastlar. Ölü diller uzmanı bir arkadaşından mektubu okuması için yardım alır. Mektupta evden çıkmaması söylenmektedir. Evden çıkamayan ve çok korkan şahıs günlerce evinde hayatının muhasebesini yapar. Parasının tükendiği bir anda piyango kazanır ve gazetede de UBOR METENGA adında gizli bir mezhebin yakalandığı haberini alır. Buna tam olarak sevinemeyen şahıs, evde kaldığı sürece yaşamının anlamsızlığını düşünmüştür. Bir süre sonra evi, yakınındaki inşaat nedeniyle yıkılır ve akrabalarına taşınır. Çevre baskısıyla evlenir ve mutsuz olur. Çevresindeki çiftlere kıskançlıkla bakan şahıs, kendine kötülük yapmak ister ve polis karakoluna giderek insanlara tehdit mektubu yolladığını söyleyerek kendini ihbar eder. Tehdit mesajı da UBOR METENGA’nın gönderdiği tehdit ile aynıdır.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?