Korkunç Yıllar Roman Özeti | Cengiz Dağcı

  • 09 Mayıs 2019
  • 605 kez görüntülendi.

Korkunç Yıllar Roman Özeti | Cengiz Dağcı

Kırım Türklerinin çektiği acılar ve yaşadıkları dramları ele alan eser oldukça önemlidir. Bu olayların canlı şahitlerinden yazar Cengiz Dağcı kalemi sayesinde bunu bize aktarıyor. Cengiz Dağcı Rus eğitim sistemi içinde yetişmesine rağmen eserlerini Türkiye Türkçesi ile kaleme almıştır. Yazar Kırım Türklerinin acıları hakkında bir çok eser vermiştir. Bunlardan biri de ” Yurdunu Kaybeden Adam ” romanıdır.

TÜRÜ :  Roman ( Savaş Romanı )

YAZAR : Cengiz Dağcı

KONUSU: Savaşın acımasız yüzünü , ata topraklarından Rus ve Sovyet güçlerinin zoruyla sürülen Kırım Türklerinin öldürülmeleri ,yaşanan dramları kaleme alır.

ÖNEMİ : Eser , otobiyografik özellik taşımaktadır. Romanda anlatılan olayların neredeyse hepsi yazarımız Cengiz Dağcı’nın başından geçmiştir. Bu açıdan eser çok fazlasıyla inandırıcı ve canlıdır.Kırım Türklerinin yaşadıkları dramı anlattığı için eser oldukça önemlidir. Roman 2. Dünya Savaşını anlatan eserler arasında önemli bir yer almaktadır.

Şahıs Kadrosu :

Sadık Turan : Kırımda yaşayan bir Türk’tür. Pedagoji Enstitüsüne gider fakat Ruslar tarafından askere alınır. Eğitimi yarım kalır.

Hüseyin Ağa : Sadık Turan’ın babasıdır.

Korkunç Yıllar Roman Özeti

Kırım’ın Yalta köyünde doğan Türk Sadık Turan yaşamını sürdürmektedir. Pedagoji Enstitüsüne gider eğitim hayatı devam ederken Ruslar tarafından askere alınır ve eğitimi yarım kalır. Ruslar tarafından askere alınınca Almanlara karşı zorla savaşır. Savaşırken Almanlara esir düşer. Türk olduğundan dolayı durum Sadık için daha da zorlaşır. Savaşa zorla sürülmesi Almanların umurunda bile değildir. Almanlar , Sadık’ı diğer esirlerle birlikte toplama kampına götürür . Bir süre sonra diğer Türklerle birlikte Türkistan ordusu adında Ruslara karşı savaşmak zorunda bırakılırlar. Sadık bir süre sonra savaştan kurtulup 1946 yılında Roma’ya kaçar ve roman burada son bulur.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?