Körduman Roman Özeti – Kemal Tahir

  • 01 Haziran 2018
  • 3.006 kez görüntülendi.

ROMAN: KÖRDUMAN

YAZAR: KEMAL TAHİR

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Sağırdere romanının devamı olan Körduman, Türk romancılığının temel taşlarından kabul edilmesi ile önem kazanmıştır.

KONUSU: Mustafa’nın şahsında Çankırı’nın Yamören adında bir köyün ve bu köyde yaşayanların sorunları, köyde yaşanan entrikalar anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Mustafa: Romanın başkahramanıdır. Sevdiği kız Ayşe’yi alamayınca köyden ayrılır, yıllar sonra geri döner. Köyde birçok entrikalı işe karışır. Arkadaş katili olur.

Ayşe: Mustafa’nın sevdiği kızdır. Başkasıyla evlenir ama yıllar sonra Mustafa ile ilişki yaşar.

Fadik: Ayşe’nin kız kardeşidir. Saf bir kadındır.

Vahit: Mustafa’nın çapkın arkadaşıdır. Ayşe yüzünden birbirlerine düşman olurlar.

ÖZET:

Kendisi için büyükşehirde yoksul yaşadığı ve başarısız olduğu dedikodularının yapıldığı Mustafa, Yamören’e zenginlikle dönmüştür. Köyde yine eski Mustafa olarak yaşayan şahıs, Ayşe’nin kardeşi Fadik ile ilgilenmeye başlar. Onun gönlünü razı etmek için elinden geleni yapar. Fadik saf bir kızdır ve Mustafa’ya kanar. Mustafa, evlenme niyetinde değildir. Fadik’in ablası Ayşe ile eski bir gönül macerası olduğu için onun da peşini bırakmaz. Hatta bir ara iki kardeşle ilişki yaşamak ister. Ayşe’yle de gönül macerası yaşamaya başlayınca bir gün Ayşe’nin kocasının eski sevdiği tarafından yakalanır. Gülizar kendilerini Hakkı’ya söyleyeceğini dile getirir. Bu olay üzerine Vahit ile Mustafa’nın da arası açılır. Mustafa’nın abisi Murat, olanlardan sonra ona köyü terk etmesini söyler. Köyü terk etmek için hazırlık yapan Mustafa, olaylardan kendini yine de kurtaramaz. Ortalıkta dolaşan dedikodular ve yaşanan olaylar neticesinde bir kavgaya karışarak ateş edip Vahit’i öldürür. Saflığına yenik düşen Mustafa, yakın arkadaşını öldürmenin şaşkınlığını yaşar.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?